10
kroków do piękna
Codzienne rytuały mają znaczenie

10
kroków do piękna
Codzienne rytuały mają znaczenie

01.

Witaminowa dieta

Trendy żywieniowe mówią jednogłośnie: stawiamy na rośliny! Ale nie chodzi wyłącznie o "zieleninę", ale także o produkty, które śmiało mogą zastąpić mięso. Wśród popularnych diet znajdziemy m.in. dietę śródziemnomorską, która dostarcza potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania witamin i minerałów, wpływa na dobre samopoczucie, a przy okazji wspomaga pracę serca i układ krążenia. Opiera się na spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych i zdrowych tłuszczy, np. ryb, orzechów i oliwy. Jeśli jednak nie chcemy ograniczać żadnych produktów, zawsze możemy zastosować zasadę okna żywieniowego (dieta IF). Polega na tym, że jemy wszystko, ale tylko w określonych godzinach. Przykładowo, pierwszy posiłek jemy o godz. 10.00, a po godz. 18.00 nie sięgamy już po żadne przekąski.

02.

Zdrowa pozycja do spania

Sen to jedna z najprzyjemniejszych czynności, która wpływa na nasze samopoczucie i wygląd. Wiele mówi się o tym, ile powinniśmy spać (najlepiej, gdy jest to min. 8 godz.). Jednak równie ważna jest jakość naszego wypoczynku. Nieprawidłowa pozycja ciała może skutkować bólem kręgosłupa, karku czy mięśni, a nawet pogłębianiem się zmarszczek. Aby tego uniknąć, warto wyrobić w sobie nawyk właściwego ułożenia. Przykładowo, zamiast spania na brzuchu wybierzmy pozycję embrionalną, która odciąży nasze plecy. Kolejną rzeczą jest odpowiednia pościel – jedwabna lub satynowa poduszka będą dla cery jak kosmetyk, a kołdra z makowo-egipskiej bawełny zapewni komfort i spokojną noc. Taki sen to zdrowie!

03.

Szczotkowanie skóry

Peeling do ciała jest jak terapeuta skóry. Masuje, pobudza mikrokrążenie, ujędrnia skórę, a do tego funduje nam przyjemną aromaterapię. Na rynku mamy ogromny wybór tego typu kosmetyków – od ziaren kawy i pestek malin po kruszone muszle i cukrowo-solne mieszanki. W skład peelingów wchodzą nie tylko ścierające kryształki, ale też odżywcze oleje roślinne o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Dzięki temu skóra wygląda na gładką, a depilacja nie nosi znamion strawberry legs. Działanie scrubów możemy wzmocnić specjalną szczotką, która pomaga usunąć martwy naskórek. Tu sprawdzi się szczotka z naturalnego włókna, np. agawy lub kokosa. Jeśli szukamy czegoś delikatniejszego, wybierzmy silikonowy masażer z wypustkami.

04.

Olejowanie włosów

Ten indyjski rytuał pozwala cieszyć się gęstymi, mocnymi oraz lśniącymi włosami. Aby ta metoda okazała się skuteczna, trzeba ją umiejętnie stosować. Sekret tkwi w dopasowaniu oleju do porowatości włosów – pozwala to dobrać produkt o odpowiednich cząsteczkach (np. kokosowy dla niskoporowatych, a mango dla wysokoporowatych). Najprostszym sposobem jest nakładanie oleju na suche włosy bez żadnych dodatków. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z ilością oleju – zaaplikujmy go na ok. 30 min, a potem spłuczmy i umyjmy głowę jak zwykle. Inną metodą jest olejowanie na podkład, np. żel aloesowy albo hydrolat. Po wykonaniu takiego zabiegu musimy dokładnie spłukać kosmetyk, a po umyciu włosów zabezpieczyć je odżywką lub maską.

05.

Mądre opalanie

Badania dermatologiczne dowodzą, że stosujemy zbyt małe ilości preparatów ochronnych. Zazwyczaj jest to połowa lub nawet 1/4 zalecanej przez specjalistów dawki. Kosmetyczne oszczędzanie być może okaże się korzystne dla wakacyjnego budżetu, ale na pewno nie dla skóry, która nie będzie odpowiednio chroniona przed promieniowaniem UV. Co więcej, nie tylko skórze, ale i naszym włosom nie służy zbyt długie przebywanie na słońcu czy w słonej wodzie. Włosy farbowane szybciej tracą kolor i połysk, a do tego stają się kruche i łamliwe. Aby zadbać o siebie kompleksowo, używajmy kosmetyków z wysoką zawartością filtrów UV (również do twarzy), a włosy osłaniajmy chustką lub słomkowym kapeluszem.

06.

Regularna suplementacja

O piękno powinno się dbać nie tylko od zewnątrz, ale i od środka. Codzienną dietę można uzupełnić o witaminy w drażetkach, np. suplement diety Merz Spezial Dragees. Pomogą one utrzymać włosy, skórę i paznokcie w dobrej kondycji. W składzie suplementu znajdziemy biotynę, która bierze udział w procesie wchłaniania witaminy C, oraz witaminę B3, która chroni skórę przed wolnymi rodnikami i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Witamina C przyczynia się do prawidłowego tworzenia kolagenu skóry, zaś witamina A (retinol) nazywana jest strażnikiem urody. Suplement diety zawiera też witaminę E, cynk i żelazo wspomagające walkę z trądzikiem. Ten kompleksowy zestaw upiększających mikroelementów został opracowany tak, by naszemu organizmowi niczego nie brakowało.

07.

Olejowanie paznokci

Naturalne oleje mają bardzo szerokie zastosowanie w pielęgnacji. Sprawdzają się nie tylko na naszych włosach, ale i paznokciach. Dzięki temu stają się one mocniejsze, zregenerowane, odżywione i szybciej rosną. Jak należy olejować paznokcie? Najprostszą metodą jest smarowanie płytki olejkami (np. ze słodkich migdałów) i delikatne wmasowywanie jej w skórki oraz macierz paznokcia. Po aplikacji starajmy się jak najdłużej nie myć rąk – aby czymś je zająć, możemy pisać na klawiaturze. Drugi sposób wymaga więcej czasu i cierpliwości, ale wart jest zachodu. Rytuał rozpoczynamy od namoczenia paznokci w ciepłej mieszance olejków – można stworzyć własną mieszankę na bazie oliwki do ciała, a potem podgrzać ją w kuchence mikrofalowej.

08.

Odmładzanie kamieniami

Jeśli chodzi o anti-aging, masaże twarzy przeżywają dziś prawdziwy renesans. Po modzie na rollery przeszedł czas na gua sha, czyli kamienne płytki przywracające witalność. Praktyka ta liczy sobie ponad 2000 lat i wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Swój odpowiednik mają też Japończycy, którzy stworzyli masaż z użyciem płytki bazaltowej. Dziś używa się m.in. jadeitu lub różowego kwarcu. Mają właściwości odmładzające i są idealnym uzupełnieniem kompleksowej pielęgnacji. Możemy masować m.in. powieki, czoło czy policzki. Co ciekawe, "kamienie młodości" są tak cenne, że urodowi eksperci wykorzystują je nawet w kosmetyce! Przykładem są mgiełki z różowym kwarcem i perłowymi pigmentami nadające skórze blask.

09.

Uśmiech idealny

W mediach społecznościowych piękne i białe zęby robią wrażenie. Mnóstwo znanych celebrytek przyznaje się do poprawiania swego uzębienia, a wiele z nich porównuje wizyty u dentysty do stomatologicznego remontu. Nie trzeba jednak wydawać fortuny na perfekcyjny uśmiech. Wystarczy regularne szczotkowanie zębów. Myjmy je również po posiłku – najlepiej odczekać kilka minut, by nie wetrzeć w nie kwasów obecnych w jedzeniu. Błędem jest moczenie szczotki pod wodą, co utrudnia usuwanie płytki nazębnej. Ważna jest też technika – najlepiej wykonywać ruchy pionowe i "wymiatać" zanieczyszczenia. Dbajmy o to, by co 2–3 miesiące wymieniać szczoteczkę. Na kolor zębów wpływa nie tylko pasta, ale i twardość włókien polerujących.

10.

Motywacja do ćwiczeń

Nawet miłośnicy zdrowego stylu życia miewają chwile słabości i odpuszczają siłownię. W życiu bywa różnie, a my nie zawsze jesteśmy gotowi do treningu. Jak podkręcić motywację? Nas przekonuje energetyczna muzyka i nagrania trenerów w mediach społecznościowych. Można też sięgnąć po filmy, takie jak "Rocky" czy "Za wszelką cenę", które automatycznie budzą w nas ducha walki. A skoro o niej mowa, czemu by nie spróbować? Ciekawą alternatywą dla siłowni może być krav maga – to system, który zawiera mieszankę różnych elementów: walki, samoobrony czy wrestlingu. W efekcie zyskujemy większą pewność siebie, ale też poprawia się nasza sylwetka, kondycja i ogólna witalność. A o nią przecież chodzi w życiu!

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.