10 sposobów na szybsze sprzątanie. Zaoszczędzisz czas i własną energię

10 sposobów na szybsze sprzątanie. Zaoszczędzisz czas i własną energię

01.

Zrób plan działania

Świadomość tego, że trzeba nagle posprzątać cały dom, może przyprawiać o ciarki. Dlatego zamiast brać się za wszystko na raz, zrób konkretną listę rzeczy do zrobienia. Podziel pracę na mniejsze kawałki, a to co zrobisz, odhaczaj. Zamiast myśleć w kategoriach: "muszę dziś posprzątać", powiedz: "w piątek umyję łazienkę, a w sobotę lodówkę i okna". Jeśli zmagasz się z większym rozgardiaszem, pamiętaj, by dać sobie czas. Nie planuj większych porządków, skoro wiesz, że tego dnia wybierasz się do znajomych lub masz tylko pół godziny czasu. Te poważniejsze kwestie odłóż na weekend, gdy nie będą rozpraszać cię inne obowiązki. Ważne też, by w trakcie robienia porządków usunąć wszelkie rozpraszacze – zastąp telewizję dynamiczną muzyką, która doda ci energii i motywacji!

02.

Pozbądź się rupieci

Im więcej przedmiotów mamy w domu, tym większy generują one bałagan. Dlatego jeśli chcesz posprzątać mieszkanie, na początek warto wyrzucić niepotrzebne rzeczy. Przejrzyj wszystkie dokumenty i oceń, które z ich można wrzucić do niszczarki. Stare kable, baterie i sprzęty oddaj do punktu elektrośmieci, a przeterminowane leki wrzuć do specjalnego kosza w aptece. W domu przygotuj sobie kilka dużych worków i oznacz je według kategorii: "na sprzedaż", "do kosza", "do odzysku", "dla potrzebujących". Biorąc do ręki dany przedmiot, zastanów się, czy na pewno chcesz go zatrzymać. Być może te stare jeansy są zbyt ciasne, a sukienki z dna szafy już dawno wyszły z mody. Jeśli podejrzewasz, że jakaś perełka może mieć sporą wartość, zasięgnij rady eksperta.

PODPISPODOBRAZKIEM
03.

Określ strefy

Przytłacza cię ogrom obowiązków? Wystarczy, że mieszkanie będzie wyglądało estetycznie na pierwszy rzut oka. Zacznij od przedpokoju – rzuć do szafki wszystkie zalegające rupiecie. W salonie zadbaj o to, by poduszki na sofie były ułożone, uprzątnij stolik kawowy i dziecięce zabawki. Gdy zajmiesz się łazienką, najpierw rozprowadź płyn do toalety, który będzie robił swoje, a w tym czasie umyj lustro i zlew. Pomyśl również o sprayu lub świecy zapachowej – ładny aromat od razu kojarzy się z czystością. W kuchni pierwsze wrażenie zawsze robi czysty blat – jeśli garnki mają na nim leżeć, lepiej wstawić je do zlewu na pewien czas. Niezmiernie ważną rzeczą w mieszkaniu są podłogi. Warto zadbać o to, by zawsze były odkurzone i czyste, a wtedy całe mieszkanie od razu lepiej się prezentuje.

04.

Wypracuj nawyki

Słowo "rutyna " niezbyt miło się kojarzy, przeważnie z nudą i stagnacją. Tymczasem w kontekście czystego mieszkania powtarzalność ma ogromne znaczenie. Chodzi tu bowiem o wypracowanie określonych nawyków, które pozwolą ci zaoszczędzić czas i energię. Dla przykładu, nie musisz codziennie myć stolika czy sprzątać w garderobie. Wystarczy odkładać ubrania do szafy, a kubek i talerz do zmywarki. Ta powtarzalność pozwoli ci zadbać o schludną przestrzeń wokół siebie. Unikniesz w ten sposób chaosu i bałaganu, który znów trzeba będzie odgruzowywać. Pewne czynności warto dzielić sezonowo, np. łóżko należy słać codziennie, a okna można myć raz w miesiącu. Zauważ też, że podobne przyciąga podobne – wystarczy rzucić na krzesło dwie bluzki, aby raz zrobiło się dziesięć.

PODPISPODOBRAZKIEM
05.

Stosuj dobre środki

W sprzątaniu liczy się nie tylko skuteczna technika, ale również odpowiednie środki czystości. Najlepiej trzymać je w jednym miejscu, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu. Warto sprawić sobie przenośmy pojemnik z rączką, dzięki czemu wszystkie akcesoria będą pod ręką. Szafka na detergenty nie musi być wypełniona po brzegi. Do większość prac możesz użyć domowych produktów, takich jak soda, ocet, cytryna czy oliwka. Są tanie, a w dodatku ekologiczne. Jeśli chcesz oszczędzić sobie energii podczas ścierania kurzy, wykorzystaj nawilżane chusteczki dla dzieci – świetnie zbierają brud i nie trzeba dodatkowo wycierać blatów. W myciu okien i luster pomocny będzie kuchenny ręcznik papierowy oraz płyn do mycia szyb. Naprawdę dobre rezultaty może dać zastosowanie pędzla malarskiego – odkurzy abażury lamp.

06.

Oczyść teren

Nawet gdy starasz się sprzątać na bieżąco, trudno wygrać z wszechobecnym kurzem. Aby pozbyć się go na stałe, trzeba by co chwilę przecierać meble antystatyczną ściereczką. Na szczęście można ten problem załatwić nieco inaczej, np. usunąć z pola widzenia wszelkie drobiazgi przyciągające kurz. Głównie chodzi o plątaninę kabli na podłodze, czyli ładowarkii przedłużacze, które demaskują bałagan. Najprostszym rozwiązaniem jest korzystanie z urządzeń bezprzewodowych. To, czego nie można się pozbyć, warto spiąć w jeden sznur i podłączyć w jednej listwie zasilającej. Ciekawym elementem ułatwiającym organizację są wyprofilowane otwory na kable w biurku. Jeśli szukasz podobnej opcji do regału, wystarczy że użyjesz większego klipsa i podwiesisz górną część kabla.

07.

Puść robota sprzątającego

Jeśli nie masz siły na sprzątanie albo chcesz zyskać dodatkowy czas, zainwestuj w dobrego robota sprzątającego, takiego jak iRobot Roombai7/i7+. Pozwala na gruntowne odkurzanie wszystkich rodzajów podłóg i można go zaprogramować na konkretną godzinę. Za sprawą funkcji Imprint Smart Mapping robot zapamiętuje trasę, omija przeszkody i dociera do trudno dostępnych miejsc. Możesz nim sterować za pomocą swojego smartfona – wystarczy zainstalować aplikację iRobot HOME. Dodatkowa funkcja DirtDetect pozwala na wykrywanie brudu i koncentrację pracy, a ruchoma głowica czyszcząca z 2 gumowymi szczotkami głównymi sprząta, ściśle przylegając do podłoża. Jeżeli iRobot rozładuje się w trakcie sprzątania, samodzielnie wraca do stacji dokującej, ładuje akumulator i kontynuuje sprzątanie.

08.

Korzystaj z organizerów

Większość osób jako główny problem określa brak miejsca na przechowywanie rzeczy. Tymczasem w sklepach można znaleźć mnóstwo pojemników, wiklinowych koszy, słoików na makarony i przyprawy, a także akcesoriów ułatwiających trzymanie porządku w garderobie – od wiszących półek na apaszki i paski, po organizery na skarpetki, bieliznę czy kosmetyki. Najważniejsze, by wiedzieć, co nam się przyda i do czego może służyć. Zanim kupisz takie akcesoria, zastanów się, czy dane rozwiązanie zaoszczędzi ci pracy, czy może jednak dołoży. Świetną opcją są przezroczyste pojemniki na buty, narzędzia lub zabawki, a także mało oczywiste miejsca jak np. szuflada na pościel. To, czego nie używasz na co dzień, schowaj wysoko – w ten sposób nie trzeba będzie ciągle tego sprzątać.

09.

Dziel się obowiązkami

Niezależnie od sytuacji, zazwyczaj jedna osoba przejmuje odpowiedzialność za prowadzenie domu. Niestety wciąż panuje przekonanie, że większość obowiązków spada na kobiety. Są jak menedżerki hotelu – ustalają zasady, pilnują porządku, dokumentów, spraw związanych z kuchnią. Warto jednak, aby angażowały swoich "podwładnych", czyli domowników do wspólnej pracy. Jeśli trudno ci znaleźć czas na sprzątanie, poproś drugą osobę o wsparcie. Do pary możesz dobrać męża, siostrę albo przyjaciółkę. Pamiętaj również, że starsze dzieci powinny umieć wykonywać podstawowe czynności, takie jak sprzątanie swojego pokoju czy opieka nad zwierzętami. Kiedy wszyscy dostrzegą zalety płynące z posiadania czystego domu, nikt nie będzie chciał wrócić do tego, co było wcześniej.

10.

Działaj systematycznie

To oczywiste, że nie musisz codziennie myć okien ani trzepać dywanu. Natomiast ścielenie łóżka, wkładanie naczyń do zmywarki czy odkładanie ubrań do szafy powinno się robić na bieżąco. Tylko w ten sposób masz szansę zapanować nad bałaganem i nie dopuścić do jego eskalacji. Sprzątanie wbrew pozorom nie jest łatwe – to ciężka fizyczna praca, która wymaga zachowania odpowiedniej postawy. Jeśli chcesz zadbać o kręgosłup, pamiętaj, by przy schylaniu się ugiąć nogi. W trakcie odkurzania miej wyprostowane plecy albo powierz to zadanie inteligentnym sprzętom, które oszczędzają czas i energię. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu, czy kawalerce, dbaj o przestrzeń wokół siebie. Szybko zobaczysz, że w czystym i uporządkowanym miejscu żyje się zdecydowanie lepiej.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.