5
porad, dzięki którym twoje dziecko pokocha sport

5
porad, dzięki którym twoje dziecko pokocha sport

01.

Pomóż znaleźć dziecku dyscyplinę, którą pokocha

Twoja pociecha nie przepada za gimnastyką i grami zespołowymi? Lista ciekawych aktywności fizycznych jest tak długa, że na pewno w końcu znajdziecie dyscyplinę, którą dziecko pokocha całym sercem. Najważniejsze jednak, to uzbroić się w cierpliwość i pozwolić mu próbować. Nie krytykuj dziecka w sytuacji, gdy znów uzna, że kolejne zajęcia sportowe nie spełniają jego oczekiwań. Każda próba to cenne doświadczenie, dzięki któremu maluch zacznie lepiej poznawać siebie, swoje potrzeby oraz upodobania. Wytłumacz dziecku, że odkrywanie uroków każdej z nowych dyscyplin sportowych wymaga czasu. Ustal z nim, że wybierzecie się razem na trzy treningi judo, tenisa lub koszykówki. Jeżeli po tym czasie malec będzie kategoryczne twierdził, że to nie dla niego, poszukacie nowych możliwości.

02.

W grupie siła!

Nowe środowisko często budzi w dzieciach stres i sprawia, że zaczynają się wycofywać. Obce otoczenie na zajęciach sportowych może także negatywnie wpłynąć na odbiór dziecka i zaniżyć jego poziom motywacji. Jeżeli twoja pociecha jest nieśmiała, może dobrym rozwiązaniem będzie towarzystwo koleżanek i kolegów, których dobrze zna? Podziel się tym pomysłem z zaprzyjaźnionymi rodzicami. Wspólny udział w zajęciach sportowych waszych dzieci daje także więcej możliwości organizacyjnych i logistycznych. Możecie np. wymieniać się między sobą obowiązkiem odwożenia i przywożenia dzieci z treningów. Mali sportowcy będą ćwiczyć nowe umiejętności z większą motywacją, mając wokół siebie przyjaznych towarzyszy, a rodzice mają możliwość wymiany spostrzeżeń na temat zajęć i postępów każdej z latorośli.

03.

Świętujcie razem każdy sportowy sukces

Rywalizacja i presja zwycięstwa to dwa czynniki, które najczęściej zniechęcają dzieci do sportu. Dr. Ron Smith i dr. Frank Smoll z University of Washington w Seattle przez kilka dekad badali działanie różnych technik motywacyjnych wśród sportowców. Lata pracy naukowców zaowocowały stworzeniem ciekawej koncepcji o nazwie "Mastery Approach to Coaching". Jej założeniem jest radość oraz satysfakcja z samego wysiłku, bez względu na wynik. Takie podejście minimalizuje stres, sprzyja dobrym relacjom w grupie i pozwala zawodnikom czerpać przyjemność ze wspólnej gry. Pozytywne wyniki badań amerykańskich psychologów coraz częściej wykorzystuje się także wśród dzieci. Zachęcając pociechę do sportu, nie wymagaj od niej sukcesów i najlepszych wyników. Wytłumacz dziecku, że w każdej dyscyplinie tak naprawdę chodzi o zabawę. Chwal malca za postępy, a zobaczysz, że wkrótce treningi staną się dla niego przyjemnością.

04.

Ten okropny WF…

Wiele dzieci negatywnie reaguje na lekcje wychowania fizycznego w szkole. Przyczyną takiego nastawienia może być poziom prowadzonych zajęć, a także atmosfera wśród uczniów. Krytyka nauczyciela i współzawodników nie działa motywująco, a do tego dochodzą także własne lęki, obawy i kompleksy, które nasilają się właśnie w wieku szkolnym. Niepewność związana z wyglądem, porównywanie własnych umiejętności do poziomu gry koleżanek i kolegów, a wreszcie szkodliwa presja wygrywania – to wszystko może sprawić, że WF stanie się dla dziecka istną torturą. Warto porozmawiać z trenerem i skłonić go do traktowania każdego ucznia indywidualnie. WF powinien być okazją do rozładowania napięcia, a nie źródłem kolejnego stresu. Wytłumacz dziecku, że w grze nie chodzi o wyniki, ale o radość ze wspólnego wysiłku i pracy w grupie. Kiedy maluch przestanie bać się krytyki i niepowodzenia, aktywność na WF-ie stanie się dla niego źródłem wspaniałej zabawy.

05.

Weekendowe aktywności w rodzinnym gronie

Dzieci biorą przykład ze swoich rodziców – także w temacie sportu. Na nic nie zdadzą się tłumaczenia, że ruch to zdrowie, skoro sami stronimy od aktywności fizycznej i spędzamy czas na kanapie. Żeby zachęcić malca do aktywności, warto organizować treningi w rodzinnym gronie. Wspólna gra w siatkówkę, piłkę nożną lub badmintona albo wycieczki rowerowe to świetny sposób na to, żeby pociecha poznała uroki sportu w przyjaznej atmosferze, wolnej od napięcia i stresu. Częsty ruch w wolnym czasie to także sposób na poprawę kondycji, większą pewność siebie i lepsze samopoczucie na zajęciach w gronie rówieśników. Ćwicząc z dzieckiem, zadbamy także o wzmocnienie rodzinnych więzi i pokażemy mu, że sport może być przyjemną formą spędzenia czasu. Takie lekcje na pewno przyniosą rezultat i zaowocują w przyszłości!

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.