5
porad. Kupujemy pierwszy komputer dla dziecka

5
porad. Kupujemy pierwszy komputer dla dziecka

01.

Cena

To pierwsze i prawdopodobnie najważniejsze kryterium. Komputery nie są już dziś tak drogie , jak kiedyś, ale to nadal wydatek. Zwłaszcza w przypadku urządzenia, które trafi w ręce dziecka. Nie oszukujmy się, nie są one szczególnie uważne. Prawdopodobieństwo wystąpienia szeroko pojętej „awarii” niestety istnieje. I gwarancja nie zawsze będzie ją obejmować. Dlatego lepiej nie inwestować w pierwszy komputer olbrzymich kwot. Okolice 3 tys. zł, to rozsądny wybór. Tu znajdziemy na przykład bardzo dobry laptop HP Pavillion . To wciąż może jednak być zauważalny wydatek. Za tysiąc złotych mniej dostaniemy więc laptopa ASUS X515 za 2199 zł . Da się oczywiście wydać mniej, ale wtedy ryzykujemy, że nabędziemy maszynę, która po prostu nie oferuje potrzebnych dziecku możliwości.

02.

Wszechstronność

Komputer osobisty jest niejako z definicji urządzeniem uniwersalnym z o wiele większymi możliwościami niż smartfon. Teoretycznie każdy jest wszechstronny. Są jednak pewne techniczne wymogi i standardy, które musi spełniać, by rzeczywiście kwalifikował się do tego miana. Pierwszym jest wyświetlacz o rozdzielczości przynajmniej 1920x1080, czyli Full HD. Drugim jest posiadanie odpowiednich portów do podłączania innych urządzeń, takich jak HDMI, USB 3.0 i USB-C. Trzecim obsługa Bluetooth i nowszych, szybszych protokołów Wi-Fi. Bez nich możemy natknąć się na problemy. Oczywiście wspomniane urządzenia od HP i ASUS, podobnie jak plasujący się cenowo między nimi Acer Aspire te wymogi bezproblemowo spełniają.

03.

Szybkość

Kupujemy dziecku komputer po to, by przyspieszyć jego rozwój. Dlatego samo urządzenie również musi szybko działać – czyli mieć dobry i wydajny procesor. Wspomniane laptopy bazują na wiodących rozwiązaniach od firmy Intel, renomowanego lidera, którego nie trzeba przedstawiać. Procesory te mają od dwóch do czterech rdzeni oraz zintegrowane układy graficzne i w zupełności wystarczą do wszystkich zastosowań. Każdy z tychtrzech przykładowych komputerów , zarówno Acer, jak i ASUS oraz HP, posiadają też bardzo szybkie dyski SSD. To dzięki nim komputer uruchamia się w kilkanaście sekund i jeszcze szybciej wybudza z uśpienia. Każdy ma również najnowszy system operacyjny Windows 11, który został zaprojektowany właśnie z myślą o szybkim, wygodnym i efektywnym działaniu.

04.

Mobilność

Nie chcemy przykuwać dziecka do biurka. Niech korzysta z komputera, gdzie chce – w swoim pokoju, w całym domu czy też nawet poza nim. Laptop 15,6 cala, taki jak trzy wymienione, ważący mniej niż dwa kilogramy, jest tutaj rozwiązaniem optymalnym. Dziecko może go wszędzie zabrać i wszędzie z niego komfortowo korzystać. Zwłaszcza jeśli urządzenie ma pojemną baterię oraz system szybkiego jej ładowania, jak trzy wymienione już modele. Nie osiągniemy prawdziwej mobilności i przenośności, gdy za każdym razem trzeba będzie podłączać kabel zasilający.

05.

Łatwość obsługi

Tak, dzieci o wiele lepiej radzą sobie z elektroniką niż rodzice, nie mówiąc już o dziadkach. Nie znaczy to jednak, że przestają być dziećmi. Komputer osobisty to najbardziej skomplikowane i posiadające największe możliwości urządzenie w domu. Dziecko powinno móc obsługiwać go w łatwy i intuicyjny sposób od samego początku. Na zagłębianie się w opcje i rozwijanie potencjału czas przyjdzie później. Na szczęście i wspomnianego Acera, i ASUSa, i HP kupujemy z zainstalowanym Windows 11. A jest to właśnie najbardziej intuicyjny, bezproblemowy i przyjazny system w historii tej marki. Wysoce zautomatyzowany, sam potrafi zająć się wieloma kwestiami technicznymi. Ma przejrzysty i wygodny interfejs. I w niesłychanie prosty sposób łączy się ze smartfonem, dublując jego funkcje włącznie z możliwością instalowania apek. Łatwiej niż z Windows 11 już się nie da po prostu.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.