5
powodów, dla których trzeba odwiedzić polską Toskanię.
I jedyny taki hotel w Polsce

5 powodów, dla których trzeba odwiedzić polską Toskanię. I jedyny taki hotel w Polsce

01.

Busko-Zdrój i Ponidzie, czyli polska Toskania

Gdzie leży polska Toskania? Będąc w Górach Świętokrzyskich, trzeba wybrać się na południe od Kielc. Ponidzie to wyjątkowy region ze stepowymi pejzażami, sielską atmosferą i wspaniałym mikroklimatem. I to właśnie tu położona jest uzdrowiskowa miejscowość Busko-Zdrój i wyjątkowy Hotel Bristol Art&Medical SPA. Co czyni go wyjątkowym?

Nietuzinkowe podejście do gościa, który będąc zawsze w centrum uwagi obsługi hotelu czuje się jak VIP. Obcowanie ze sztuką na każdym kroku to też nieczęsta możliwość podczas wizyt w hotelach. Wybitna kuchnia, będąca miksem tradycyjnych potraw regionalnych, jak żurek świętokrzyski z rodzinnymi przepisami właścicieli, jak tort makowy pieczony zgodnie z babciną recepturą oraz lekkostrawnymi przysmakami kuchni śródziemnomorskiej.

Co warto podkreślić, jako jedyny obiekt w Polsce Hotel Bristol Art&Medical SPA posiada elektrostatyczny oczyszczacz powietrza, który nawilża i jonizuje całą część uzdrowiskową oraz hotelowo-restauracyjną. Do tego na dachu hotelu powstała wyjątkowa strefa, gdzie można wypocząć na leżaku, skorzystać z zewnętrznych jacuzzi lub sauny.

/ fot. materiały partnera
02.

Gdzie sztuka łączy się z terapią

Góry Świętokrzyskie, gdzie skryła się polska Toskania, to miejsce wyjątkowe. W żadnym innym regionie kraju nie ma tylu niepowtarzalnych formacji skalnych i geologicznych pozostałości sprzed milionów lat. Znajduje się tu też jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce – Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, a także Zamek Królewski w Chęcinach (367 m n.p.m.).

Najlepszym miejscem, by odpocząć po trudach zwiedzania, jest wspomniany czterogwiazdkowy Bristol Art&Medical SPA. To luksusowy i elegancki kompleks położony w ścisłym centrum Buska-Zdroju, w którym nie tylko możemy odetchnąć pełną piersią. W tym miejscu sztuka przeplata się z odnową biologiczną, a ta przeplata się ze sztuką!

Właściciele obiektu to pasjonaci i kolekcjonerzy, więc nic dziwnego, że sztuka zajmuje tu honorowe miejsce. To tutaj dowiemy się co to znaczy arteterapia w praktyce. W rezydencji można wziąć udział w wielu kameralnych imprezach i wydarzeniach kulturalnych, poznać współczesnych artystów i zbliżyć się do ich świata. Tutaj organizowane są koncerty, premiery dzieł, wieczory tematyczne i liczne wernisaże.

/ fot. materiały partnera
03.

Odnowa biologiczna

SPA w Busku-Zdroju to niezwykłe miejsce, które przywraca harmonię ciała i umysłu. Odprężające masaże i rytuały są prowadzone przez profesjonalistów, którzy bazują na ekskluzywnych produktach marki Fontia, stworzonych na bazie wody z lokalnych źródeł. Świętokrzyskie spa stanowi odskocznie od codzienności oraz skupia się na nieinwazyjnej rewitalizacji skóry twarzy i ciała. W ofercie znaleźć można przede wszystkim masaż kobido i jego odmiany oraz innowacyjne technologie kosmetologiczne. W skrócie — Bristol Art&Medical SPA gwarantuje relaks dla ciała oraz opiekę doświadczonych terapeutów i kosmetologów.

Na dachu hotelu Bristol **** Art & Medical SPA mieści się relaksacyjna strefa saun z widokiem na Park Zdrojowy, wyposażona w tradycyjną saunę fińską i eventową, jacuzzi z hydromasażem oraz nieckę do schładzania. Na gości czeka również saunarium przy basenie, gdzie skorzystać można z sauny parowej, fińskiej, Infrared oraz ścieżki Kneippa. Sam basen, dzięki technologii oczyszczania wody przy użyciu nanosrebra, zapewnia kąpiącym się komfort i bezpieczeństwo.

/ fot. materiały partnera
04.

200-letni park i sanatorium Macroni

Gdy wyjdziemy na poranny czy popołudniowy spacer z hotelu Bristol, nie warto od razu wyjeżdżać z Buska-Zdroju. To kameralne miasteczko już od XIII wieku znane jest z uzdrowiskowych solanek, choć samo uzdrowisko powstało dopiero w 1828 roku. To z tego okresu pochodzi również malowniczy Park Zdrojowy i historyczne sanatorium Macroni.

Jego nazwa pochodzi od nazwiska włoskiego projektanta, który stworzył to wyjątkowe miejsce. Na 16 ha parku, wśród ponad 4500 tysiąca drzew znajdziemy ogród łazienkowy oraz liczącą niemal kilometr promenadę łącząca park z centrum miasta.

Punktem obowiązkowym jest również tężnia solankowa, gdzie przy dobrej lekturze można odpocząć, wdychając roztwór jodkowo-bromkowy, spływający po gałęziach tarniny.

/ fot. materiały partnera
05.

Widoki, które zapadają w pamięć

Łagodne wzniesienia, rozległe doliny, kameralność, brak tłumów i przepiękne widoki to największe atuty Buska-Zdroju i Gór Świętokrzyskich. Tamtejsze szlaki nie należą do wymagających. Można po nich jeździć również rowerem, korzystając z doskonale zaplanowanych tras na szlaku Green Velo!

Nie trzeba jednak brać go ze sobą. Goście Bristol Art&Medical SPA mogą wypożyczyć jednoślad w hotelu.

Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysica (614 m n.p.m.), ale warto odwiedzić - pieszo - także drugą co do wysokości Łysą Górę, na której szczycie według legend odbywały się sabaty czarownic. Na stoku Łysej Góry można podziwiać gołoborza świętokrzyskie, czyli bezleśne obszary zbudowane z bloków i odłamków skalnych. Jednym z ważnych punktów tego szczytu jest klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i znajdująca się na jego terenie Kaplica Oleśnickich, w której od 1723 przechowywane są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Będąc w klasztorze, warto wejść na wieżę widokową, by podziwiać oszałamiające widoki.

/ fot. Adobe Stock
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.