5 powodów,
dla których warto
założyć dziecku konto w banku

5 powodów,
dla których warto
założyć dziecku konto w banku

01.

Wygoda – dla rodziców i dzieci

Kiedy dziecko "otwiera" pierwsze konto w banku, otwierają się nowe możliwości zarządzania finansami w rodzinie. To, co odczujemy od razu to wygoda. Koniec z trzymaniem gotówki w skarbonce, pudełku, kopercie czy innym "sejfie". Koniec też z przechowywaniem pieniędzy dzieci na kontach rodziców, co jest uciążliwe choćby ze względu na konieczność pamiętania, ile i kiedy wpłacamy lub wypłacamy w imieniu naszej pociechy.

Czy warto? Przyjrzyjmy się temu na przykładzie oferty PKO Banku Polskiego. Bank ma dwa rodzaje kont dla osób poniżej 18. roku życia. PKO Konto Dziecka – do 13 lat oraz PKO Konto Pierwsze – 13-18 lat.

Konto dla dzieci działa podobnie jak dla dorosłych (choć to dla osób poniżej 13. roku życia ma więcej ograniczeń). Można na nie wpłacać pieniądze – np. gotówkę, którą dziecko otrzyma w prezencie. Można też wygodnie przelewać kieszonkowe, a nawet ustawić na własnym koncie stałe zlecenie, dzięki któremu nie trzeba już pamiętać o tej konieczności.

02.

Kontroluj i reaguj

Do każdego z kont rodzic ma pełny dostęp, niezależnie od tego, czy jest to konto dla młodszych czy starszych. To ostatnie daje młodym posiadaczom sporą swobodę i większość funkcji, jakie znamy z kont dla dorosłych.

Rodzic może sprawdzać stan i historię rachunku, ustawiać limity, a także (w przypadku kont dla dzieci poniżej 13 lat) musi się zgodzić na każdy przelew, jaki dziecko chce zrobić.

Całą kontrolę rodzic sprawuje w serwisie internetowym PKO Banku Polskiego (iPKO).

Konto dla dziecka daje rodzicom nie tylko kontrolę, ale też możliwość reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych. Kiedy trzeba na przykład przekazać jakąś kwotę na odległość – można to od ręki zrobić jednym przelewem.

03.

Pieniądze w jednym miejscu

Konto dla dziecka to wygodne narzędzie do zbierania i przechowywania pieniędzy. Tutaj trafia nie tylko kieszonkowe, ale też wszelkie prezenty gotówkowe, jakie dzieci dostają przy różnych okazjach.

Koniec z trzymaniem środków dzieci na kontach rodziców, koniec z tradycyjnymi skarbonkami. Wystarczy przelać na konto pociechy określoną kwotę i już ma ona do niej dostęp. Dziecko może też mieć kartę debetową (z własnym numerem rachunku bankowego), którą zapłaci w sklepach i wypłaci pieniądze w bankomatach. Można nią płacić zbliżeniowo (do 30 zł bez PIN-u). Rodzice mają pełen wgląd do salda i historii płatności, a także mogą zarządzać kartą, w tym zmienić dzienne limity transakcji lub ją zablokować.

To, co warto rozważyć, to przeniesienie kont wszystkich członków rodziny do jednego banku. Dzięki temu przelane dziecku pieniądze są dostępne natychmiast na jego koncie.

W PKO Banku Polskim dostępne jest Konto za Zero, co oznacza bezpłatne prowadzenie rachunku, wypłaty BLIKiem ze wszystkich bankomatów w Polsce i kartą ze wszystkich bankomatów za granicą, a także bezpłatną obsługę karty debetowej. Jeśli dodamy do tego fakt, że konta dla dzieci są w PKO BP również darmowe – mamy propozycję, obok której trudno przejść obojętnie.

04.

Bezpieczne finanse

Ile razy okazywało się, że posiadana przez dzieci gotówka "gdzieś" ginęła? Być może po kilku miesiącach (lub latach) "znajdowała się" w nieużywanej już kurtce lub w zapomnianym pudełku, być może przepadała bezpowrotnie. A ile razy dziecko, które dostało pieniądze na drobne wydatki podczas kolonii czy wycieczki szkolnej, gubiło je i musiało pożyczać od kolegów lub koleżanek?

Te wszystkie problemy rozwiązuje konto w banku. Kiedy dziecko ma na nim pieniądze, nie może ich zgubić. A to, że rodzice mają pełną kontrolę nad wydatkami sprawia, że są one bardziej przemyślane niż zakupy gotówkowe.

Wreszcie – przechowywane na koncie pieniądze można dodatkowo zabezpieczyć, przelewając je na konto oszczędnościowe. Osobom w wieku 0-18 lat PKO Bank Polski oferuje Pierwsze Konto Oszczędnościowe, a dzieci młodsze mają dodatkowo do dyspozycji wirtualne skarbonki, na których gromadzą pieniądze na określony cel.

05.

Nauka przez praktykę

Rachunki dla dzieci uczą też zarządzania własnym budżetem. Najmłodsze dzieci, które mają PKO Konto Dziecka, mogą na bieżąco sprawdzać stan swoich finansów, przelewać środki między wirtualnymi skarbonkami, z których każda może mieć przypisany określony cel, mogą też inicjować przelewy, które rodzic musi potem zatwierdzić w swoim serwisie internetowym.

Dzieci w wieku 13-18 lat mają znacznie więcej możliwości – mogą korzystać z konta niemal tak jak dorośli, robić przelewy, korzystać z BLIKa, płacić kartą lub telefonem, kupować w internecie. Mając wgląd w ich konta rodzice mogą służyć dobrą radą w chwili, gdy coś pójdzie nie tak. PKO Konto Pierwsze to – podobnie jak przy PKO Koncie Dziecka – możliwość odkładania pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Mamy więc komplet działań, których każdy powinien się nauczyć zanim wkroczy w dorosłość.

Na koniec dodajmy, że konto dla młodzieży w dniu 18. urodzin automatycznie zmienia się w Konto dla Młodych. Wtedy przychodzi czas na sprawdzenie czy nauka nie poszła w las…

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.