5 sprawdzonych sposobów,
by dziecko zdrowo rosło

5 sprawdzonych sposobów,
by dziecko zdrowo rosło

01.

Nie żałuj dziecku… powietrza!

Za zimno na spacer? Za chłodno na wietrzenie mieszkania? Nic z tych rzeczy! Bez względu na to, jaką mamy porę roku i aurę, nie możemy zapominać. jak ważne jest dla dzieci przebywanie na świeżym powietrzu. Od pierwszych tygodni życia należy zabierać maluszka na spacery, których czas warto systematycznie wydłużać. Samodzielnie poruszający się maluch powinien mieć szansę swobodnego hasania na świeżym powietrzu, a starszakom przyda się sport w postaci zabawy. Nawyki, które wyrobimy w naszych dzieciach, pomogą im uniknąć w przyszłości wad postawy, otyłości, nadciśnienia czy cukrzycy.

Przebywanie na świeżym powietrzu i ekspozycja na słońce pozwala zachować odpowiedni poziom witaminy D3.

02.

Dieta dla zdrowia malucha

Zdrowa, zbilansowana dieta powinna dostarczać odpowiednią ilość białka, cukrów i tłuszczy oraz witamin i minerałów. Pierwszym pokarmem dziecka powinno być mleko matki. WHO zaleca karmić dzieci wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, potem należy zacząć rozszerzać dietę malucha. Dieta kilkulatka nie odbiega od diety dorosłego. Ważne jest, żeby dziecko zjadało 5 posiłków dziennie, w każdym z nich powinny znajdować się warzywa lub owoce. Dzieci powinny jeść też mięso i ryby (weganie i wegetarianie muszą zadbać o inne źródła białka), kasze, pełnoziarniste makarony i pieczywo. Nie jest zalecane podawanie przekąsek, zwłaszcza słodkich.

03.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Profilaktyka jest niezwykle ważna dla zachowania zdrowia dzieci. Najważniejszym elementem profilaktyki chorób zakaźnych są szczepienia. Program Szczepień Ochronnych zawiera szczepienia obowiązkowe i zalecane, które należy podać dziecku w odpowiednim czasie. Aby uchronić dziecko przed groźnymi chorobami, warto zadbać o to, żeby szczepienia były wykonywane zgodnie z zaleceniami z kalendarza. Szczepienia chronią przed zachorowaniem i przed ciężkim przebiegiem chorób zakaźnych. Szczepiąc dzieci, sprawiamy też, że łańcuch transmisji chorób zostaje przerwany, a choroba nie rozprzestrzenia się. Chronimy więc nie tylko nasze dzieci, ale także inne osoby z naszego otoczenia.

Pamiętajmy również o profilaktyce próchnicy. Regularne szczotkowanie zębów i kontrolne wizyty u stomatologa to podstawa.

04.

Sen podstawą zdrowego rozwoju

Noworodek przesypia nawet 20 godzin na dobę, niemowlę do ukończenia pierwszego roku życia powinno spać 15–18 godzin na dobę. Między 1. a 3. rokiem życia sen powinien trwać 12–14 godzin. Przedszkolak potrzebuje 11–12 godzin snu, a dziecko w wieku wczesnoszkolnym 10–11 godzin. Od ok. 12. roku życia zapotrzebowanie na sen to 8–9 godzin, zapotrzebowanie na sen może się zwiększyć w okresie dojrzewania.

Zdrowy sen mierzymy jednak nie tylko jego długością. Dziecko powinno spać w zaciemnionym pokoju (mózg wypoczywa w ciemności), na kilka godzin przed snem należy unikać ekranów. Temperatura w sypialni powinna wynosić 19–20 st. C. W zaśnięciu pomoże maluchowi codzienna rutyna, która pozwoli na wyciszenie i zrelaksowanie się.

05.

Maluchy też się stresują

Nie jest prawdą, że życie małego dziecka jest beztroskie i nie ma ono powodów do zdenerwowania. Dzieci także się stresują, im również towarzyszą emocje takie jak smutek czy złość. Układ nerwowy maluchów jest niedojrzały i bardzo wrażliwy na wszelkie trudne przeżycia, do których zaliczyć można chwilową rozłąkę z rodzicem czy utratę ulubionej zabawki. Żaden rodzic nie jest w stanie w 100 proc. wyeliminować stresu z życia dziecka, ale każdy może być wsparciem w przeżywaniu trudnych emocji. Warto akceptować stany emocjonalne dziecka, towarzyszyć mu w nich i zapewnić ukojenie w swoich ramionach. Stres ma ogromne znaczenie dla stanu zdrowia i samopoczucia dziecka, należy więc zadbać o to, aby maluch potrafił sobie z nim radzić i wiedział, że w trudnych chwilach zawsze może liczyć na opiekuna.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.