Advertisement

5
wyjątkowych
świątecznych tradycji

5
wyjątkowych
świątecznych tradycji

01.

Kaszubska Gwiôzdka

To jak spędzamy Wigilię i święta w różnych regionach Polski różni się i to znacznie. Każdy ma swoje zwyczaje i tradycje, które w większym lub mniejszym stopniu kultywuje się w domach do dziś. W całym kraju mamy też oczywiście sporo elementów wspólnych. To pięknie przystrojona choinka, opłatek, wspólne śpiewanie kolęd czy wręczanie najbliższym upominków.

Skoro o prezentach mowa, to cały ich worek – i to niezależnie od regionu – przygotował w swojej świątecznej ofercie Play. Operator rozdaje smartfony oraz duże rabaty na internet mobilny i stacjonarny. W ofercie z internetem stacjonarnym i telewizją oraz dostępem do Viaplay dostajemy w prezencie soundbar lub tablet, a przy wyborze Junior Box – bezprzewodowe słuchawki lub opaskę sportową.

Zainteresowani? Zobaczcie jak obchodzi się święta w poszczególnych regionach Polski i sprawdźcie, co dla obecnych i nowych klientów przygotował w tym szczególnym okresie Play.

Przenieśmy się na Kaszuby, gdzie w Wigilię na obchód po wsi rusza kolorowy orszak kolędników złożony z gwiazdek, koni, diabła ze śmiercią, bociana, kozła, baby z dziadem, kominiarza, policjanta lub strażaka. Zgodnie z obyczajem każda z postaci pełni określoną rolę, diabły na przykład straszą widłami i wynoszą dziewczyny z domów. Co ciekawe, kolędnicy nie spędzają Wigilii z rodziną, całkowicie poświęcają się tradycji. Wielu z nas nie potrafi jednak wyobrazić sobie tego wyjątkowego czasu bez obecności bliskich. Nawet jeśli – z uwagi na pandemię – miałby to być kontakt na odległość. Na szczęście nowe technologie pozwalają skrócić każdy dystans. W świątecznej ofercie Play przy wyborze abonamentu z dużą paczką GB i smartfonem drugi model dostajemy w prezencie. Podarujmy go bliskiej osobie i zawsze bądźmy z nią w kontakcie.

02.

Kujawski stół wigilijny

Zazwyczaj na wigilijnym stole pojawia się 12 potraw, ale nie na Kujawach. Tu ich liczba jest nieparzysta, bo tylko wtedy możemy liczyć na szczęście i pomyślność przez cały kolejny rok. Dzieci nie jedzą też z rodzicami – ustawia się dla nich osobny stolik zwany "ryczką". Panie zaś mają zakaz wstawania od stołu – w Wigilię to gospodarz dba o pełne talerze. Kobiety w domowych obowiązkach można, a nawet trzeba wyręczać także przy innych okazjach. A w święta warto dodatkowo zadbać o doskonałą rozrywkę dla całej rodziny. Korzystając z przygotowanej przez Play oferty internetu stacjonarnego i telewizji PLAY NOW TV z dostępem do Viaplay, otrzymujemy soundbar JBL lub tablet Alcatel w prezencie. Viaplay to najnowsza usługa streamingowa w Polsce. Obejrzymy w niej między innymi rozgrywki Bundesligi, UEFA Ligii Europy, UEFA Ligii Konferencji, Narodowej Ligii Hokejowej i KSW. Ponadto, jest tam bogata biblioteka międzynarodowych filmów i seriali oraz treści dla najmłodszych.

To trafny wybór dla całej rodziny, która może się zrelaksować we wspólnym gronie przy najwyższej klasy rozrywce.

03.

Gwiazdor i zgniłe pyry

Każdy Wielkopolanin wie, że Święty Mikołaj wrzuca prezenty do butów 6 grudnia, a w Wigilię upominki otrzymuje się od Gwiazdora. Ta słowiańska tradycja nawiązuje do kolędników, wśród których jeden, trzymający gwiazdę na drzewcu, pytał dzieci o ich zachowanie. Jeżeli były grzeczne, dostawały prezent. Jeżeli nie, smagał je rózgą lub wręczał zgniłą pyrę, czyli ziemniaka. Co dziś mogą otrzymać grzeczne dzieci i to nie tylko od Gwiazdora? Na przykład fantastycznego Junior BOX-a , czyli bezpieczną dla portfela (swoboda doładowań) ofertę MIX ze smartfonem, do której Play dorzuca wymarzone świąteczne prezenty – bezprzewodowe słuchawki Motorola Vervebuds 100 lub opaskę sportową Xiaomi Mi Smart Band 5 oraz 100 GB do wykorzystania w mediach społecznościowych.

04.

Miłosne wróżby

Gdy w innych częściach kraju o północy w Wigilię wychodzi się na pasterkę, na Dolnym Śląsku panny wychodzą przed dom i nasłuchują, skąd dobiegnie szczekanie psa. Według tradycji, to właśnie z tej strony przybędzie przyszły narzeczony. Dobrze, że dziś nie trzeba już wychodzić z domu w środku nocy i przy trzaskającym mrozie szukać swojej drugiej połowy. Można to zrobić m.in. w internecie, czego przykładem jest wiele szczęśliwych par także z naszego najbliższego otoczenia. Warto jednak zadbać o dobrą jakość połączenia, by nie zakłócała ona rosnących uczuć i wielogodzinnych rozmów. Tutaj z pomocą przychodzi świąteczna oferta w Play, w której znajdziemy szybki internet stacjonarny nawet do 600 Mb/s. Koniecznie sprawdźcie świąteczne propozycje IS z rabatem do 6 miesięcy za 0 zł już od 40 zł miesięcznie!

05.

Magiczne Podhale

Dawniej na Podhalu chcąc zapewnić sobie pomyślność i ustrzec przed pechem w Wigilię górale m.in. kąpali się w wodzie z monetami (gwarancja dostatku), a stół opasali łańcuchem, by żaden z domowników nie opuścił rodziny, a zwierzęta zagrody. Podczas wieczerzy mocno trzymali też w dłoni łyżkę – upadek zwiastował śmierć członka rodziny. Nie zapominali również o zmarłych, zostawiając dla nich wolne miejsce przy stole oraz jedzenie, którym dusza mogła się posilić. Dziś magią jest technologia, która pozwala odkrywać świat, także ten miniony, i kontaktować się z bliskimi bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdują. Dla osób intensywnie korzystających z mobilnej sieci Play przygotował specjalną świąteczną promocję – dwa razy więcej internetu bezprzewodowego. To aż 200 GB za jedyne 50 zł miesięcznie.

Wszystkie szczegóły związane ze świąteczną ofertą Play znajdziecie tutaj .

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.