6
prostych gestów
dla planety

6
prostych gestów
dla planety

01.

Umowę podpisz na tablecie

Rozwój technologii sprawia, że nie potrzebujemy już zużywać ton papieru. Cyfrowe dokumenty są równie dostępne i wygodne w obsłudze. Wiele spraw w urzędach, bankach, czy firmach możemy dziś załatwić zdalnie, bez konieczności wizyty w punkcie obsługi klienta.

Czy wiesz, że podpisanie umowy lub aneksu nie wymaga już drukowania stosu papierów? W salonach Orange nie musisz podpisywać dokumentów papierowych – zrobisz to na tablecie, a umowę otrzymasz potem na swój e-mail. Dla Ciebie to oszczędność miejsca w szufladzie i łatwiejszy dostęp do dokumentów. Dla środowiska to oszczędność surowca.

Orange Polska woli sadzić lasy, niż drukować na nich dokumenty. Umowę na usługi telekomunikacyjne podpiszemy z operatorem na tablecie lub telefonie i z dowolnego miejsca na świecie. Jej wzór otrzymamy wcześniej e-mailem. Taką umowę można podpisać także na tablecie w salonie Orange.

W 2020 roku z e-umowy skorzystało już 355 tys. klientów Orange, co pozwoliło zaoszczędzić 11,6 mln stron. To prawie tysiąc drzew.

02.

Wybieraj smartfony jak nowe

Ponowne użycie, odnowa, naprawa i recykling telefonu komórkowego to sposób na zmniejszenie śladu węglowego. Aż 75 proc. śladu węglowego telefonów komórkowych pochodzi z ich produkcji, a tylko 25 proc. z ich codziennego użytkowania. Tylko w 2020 roku sprzedano w Polsce 8,5 mln telefonów. A wyprodukowano ich jeszcze więcej. Dlatego warto się zastanowić nad opcją zakupu odnowionego urządzenia z oferty Orange.

Co to znaczy? Są to sprzęty np. zwrócone przez klientów, powystawowe lub całkowicie nowe, ale mające uszkodzone opakowanie. Smartfony takie zostają poddane procesowi profesjonalnego odnowienia, tj. doprowadzenia do stanu "jak nowy". Potem przechodzą ekspertyzy techniczne. Pierwsza polega na określeniu stanu aparatu poddawanego odnowieniu. Druga, to kontrola jakościowa i funkcjonalna już odnowionego telefonu.

Dzięki czemu wyglądają i działają tak samo, jak fabrycznie nowe. Cieszą się powodzeniem i szybko znikają z oferty, ponieważ są w atrakcyjnych cenach.

03.

Masz niepotrzebny telefon? Odsprzedaj lub oddaj do recyklingu

Produkcja smartfonu kosztuje środowisko ok. 50–100 kg równoważnej emisji CO2, a do budowy telefonu o masie 120 g potrzeba aż 70 kg surowców! Smartfon wymieniamy średnio co 3 lata. A stary sprzęt najczęściej zamykamy w szufladzie i o nim zapominamy.

Starsze, sprawne modele telefonów, które odkładamy do szuflady na „wieczne nieużywanie” często mogą jeszcze długo pełnić swoją funkcję. Dlatego powinny dostać szansę na drugie życie. Natomiast zużyte, niedziałające urządzenia są źródłem cennych i rzadkich minerałów, które można odzyskać i ponownie wprowadzić do obiegu.

Orange skupuje niepotrzebne, sprawne telefony. Urządzenie nie musi mieć oryginalnego opakowania ani oryginalnej ładowarki czy słuchawek. Konsultant wyceni je w salonie i wystawi bon na odpowiednią kwotę. Można zrealizować go od razu lub w ciągu 60 dni od daty otrzymania. Jeśli twój telefon jest w kiepskim stanie, w każdym salonie Orange możemy zostawić zużyty, niedziałający sprzęt (telefon komórkowy, stacjonarny, tablet lub modem). Urządzenia trafią do recyklingu i zostaną zagospodarowane w sposób bezpieczny dla środowiska oraz zgodnie z prawem.

W ciągu 10 lat na całym świecie Orange odzyskał z rynku już ponad 15 mln urządzeń, dając im drugie życie.

04.

Wybierz Orange Flex i bądź neutralny dla klimatu

Grupa Orange chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2040 roku, a więc 10 lat wcześniej niż zakłada Unia Europejska i rekomenduje GSMA dla operatorów telekomunikacyjnych. Jak operator zamierza to osiągnąć?

Do 2025 roku chce zredukować emisje CO2 o 65 proc. w stosunku do poziomu z 2015 roku. Ponadto 60 proc. wykorzystywanej przez firmę energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Jako pierwszy operator w kraju podpisał długoterminową umowę zakupu czystej energii bezpośrednio od producenta, co zabezpieczy ok. 9 proc. zapotrzebowania firmy. Już działają dwie farmy wiatrowe. Dzięki działaniom ograniczającym emisje gazów cieplarnianych, korzystaniu w 100% z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) oraz kompensacji śladu węglowego, którego nie da się uniknąć Orange Flex jest pierwszą w Polsce usługą telekomunikacyjną neutralną klimatycznie. Bądź Flex. i dołącz do użytkowników, dla których natura jest ważna.

05.

Postaw na rozwiązania lepsze dla środowiska

Światłowody mogą wspierać walkę z globalnym ociepleniem? Tak. W porównaniu do tradycyjnego kabla miedziowego zużywają mniej energii, mają też dłuższą żywotność i zapewniają nieporównanie większą prędkość transmisji danych.

Sieć światłowodowa pozwala przesyłać ok. 30 proc. danych więcej. A zużycie energii przypadające na jednego klienta, jak wylicza Orange, jest nawet do kilkunastu razy mniejsze.

Sieć światłowodowa jest obecnie najbardziej efektywną energetycznie technologią dostępu do internetu, a jej efektywność w miarę zwiększania zajętości będzie się jeszcze polepszała.

Orange Polska konsekwentnie rozwija sieć światłowodową. Każdego roku operator przeznacza 700–800 mln zł na inwestycje. W zasięgu sieci jest już niemal 1/3 gospodarstw domowych w Polsce.

06.

Oszczędzaj energię

Czy wiecie, że technologia cyfrowa obsługuje każdego dnia 6 mld ludzi na całym świecie? Sektor cyfrowy zużywa aż 3,6 proc. globalnej energii i odpowiada za około 1,4 proc. emisji CO2.

Każde nasze działanie w internecie zostawia ślad węglowy. Warto przy tym pamiętać, że w skali globu mówimy o kilkudziesięciu miliardach urządzeń. Co możemy zrobić, by ograniczyć emisję CO2? Wbrew pozorom całkiem sporo.

Zacznijmy od zmiany nawyków. Nie zostawiajmy telefonu do ładowania na noc i wyjmujmy ładowarkę z gniazdka, gdy jej nie używamy.. Wychodzisz z domu lub biura? Nie zapomnij ich wyłączyć. Twoje urządzenia zużywają prąd, gdy są w trybie gotowości Pamiętajmy też o włączeniu w telefonie czy komputerze trybu ciemnego, który sprawia, że nasz smartfon lub komputer zużywają mniej energii.

Więcej inspirujących przykładów i informacji można znaleźć na stronie Razem dla Planety.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.