7
powodów, dla których
warto zostać z PPK.
Prywatne, czyli Twoje!

7
powodów, dla których
warto zostać z PPK.
Prywatne, czyli Twoje!

01.

Zostań w PPK

Pandemia COVID-19 skłania do oszczędzania. Jak szacuje Instytutu Badań Zmian Społecznych, aż 83 proc. Polaków myśli dziś o odkładaniu "na czarną godzinę". Jednak gromadzenie pieniędzy na koncie oszczędnościowym czy lokacie – przy tak niskich stopach procentowych – jest dziś całkowicie nieopłacalne. Chyba że kogoś satysfakcjonuje zysk na poziomie 0,01-0,5 proc. Oczywiście ten zysk nie uwzględnia inflacji, która sprawia, że de facto nasze oszczędności zamiast rosnąć, co roku maleją. Z kolei inwestowanie na giełdzie wymaga wiedzy, doświadczenia i umiejętności podejmowania ryzyka, czego wielu z nas brakuje.

Co więc pozostaje? Chociażby Pracownicze Plany Kapitałowe. Wszystkimi formalnościami zajmie się pracodawca. I chociaż program powstał z myślą o oszczędzaniu na okres po zakończeniu aktywności zawodowej, to możesz wycofać swoje środki w każdej chwili, traktując PPK właśnie jako sposób na pomnażanie oszczędności. Do PPK przystąpiło już 2,3 mln osób.

02.

Policz, ile możesz zyskać

Co miesiąc na prywatny rachunek PPK odkładasz 2 proc. swojej pensji brutto. Jeśli zarabiasz nie więcej niż 120% minimalnego wynagrodzenia, możesz obniżyć swoją wpłatę nawet do 0,5 proc. Wpłaty możesz zwiększyć do 4 proc. Co ważne, w PPK nie oszczędzasz sam. Swój wkład w budowanie Twojego kapitału ma też pracodawca i Państwo. Co to oznacza? W każdym miesiącu na twój rachunek PPK pracodawca wpłaca równowartość 1,5 proc. Twojego wynagrodzenia (wpłaty te może zwiększyć do 4 proc.).

Trzecim "wpłacającym" jest Państwo, które na dobry start wpłaci 250 zł (tzw. wpłata powitalna), a następnie co roku, po spełnieniu odpowiednich warunków dot. kwoty wpłat do PPK, dorzuci 240 zł. Gromadzone na rachunku środki są inwestowane. Nie wiesz jak to się przełoży na wysokość Twoich oszczędności? Skorzystaj z kalkulatora PPK dostępnego na stronie https:
www.mojeppk.pl
i policz, ile środków możesz zgromadzić w interesującym cię czasie. Stan swojego rachunku możesz monitorować na bieżąco.

03.

Maksymalizuj korzyści

Najbardziej opłaca się odkładać i inwestować w długim terminie. Środki uzbierane w PPK można wypłacić po sześćdziesiątce, ale można oszczędzać jeszcze dłużej. Zakładając jednak, że zaczynasz oszczędzanie w wieku 30 lat i zarabiasz 4000 zł brutto, to dzięki odkładaniu co miesiąc 80 zł (2 proc. wynagrodzenia) 30 lat później będziesz miał na koncie prawie 140tys zł. PPK daje nieporównywalnie większe korzyści niż gdyby te same pieniądze odkładać na lokacie czy koncie oszczędnościowym.

Oszczędzanie warto zacząć nawet w późniejszym wieku. Najwięcej mogą zyskać najmniej zarabiający. Osoby zarabiające nie więcej niż 3360 zł brutto (120 proc. płacy minimalnej), które maksymalnie obniżyły swoją wpłatę (do 0,5 proc.), zachowują prawo do standardowej wpłaty podstawowej pracodawcy (1,5 proc.). To oznacza, że od samego pracodawcy dostają 3 razy więcej niż wpłacą same do PPK. Do tego dochodzą jeszcze dopłaty od Państwa i ewentualny zysk z wypracowanych środków.

04.

Zapomnij o odkładaniu do skarpety

Nie wystarczy „odkładać” pieniądze, dopiero ich inwestowanie sprawi, że będą pracować na nasz cel. Wpłacane do PPK środki są inwestowane w tzw. fundusze zdefiniowanej daty (FZD). Przystępując do PPK, zostajemy przypisani do docelowego funduszu, który wraz z wiekiem zmienia swoją politykę inwestycyjną. Im jesteśmy starsi, tym inwestowanie staje się mniej ryzykowne, a w naszym portfelu inwestycyjnym nad akcjami zaczynają przeważać obligacje.

Co ważne, w 2020 roku wszystkie FZD wypracowały zysk. Firma doradcza Mercer podliczyła, że na koniec ubiegłego roku na swoim prywatnym koncie PPK uczestnik programu zgromadził średnio od 2662 do 2916 zł. Na kwotę tę złożyły się: wpłaty od pracownika – 1284 zł, wpłaty od pracodawcy – 963 zł, wpłata powitalna – 250 zł oraz średni zysk z inwestycji – od 166 do 419 zł. Rzeczywista stopa zwrotu wyniosła w 2020 roku od 80 do 122 proc., a zysk pracownika od 1150 zł do 1770 zł. Im data docelowa funduszu wyższa, tym zysk był większy. W FZD 2025 stopa zwrotu wyniosła od 80 do 92 proc., a w FZD 2060 – od 92 do 122 proc.

05.

Rezygnuj, kiedy chcesz

Rachunek uczestnika PPK oraz zgromadzone na nim pieniądze są prywatne. Z oszczędzania w każdej chwili możesz się wycofać. Wówczas to, co zarobią fundusze, jest pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych. Przepada też 30 proc. z wpłat pracodawcy (pieniądze te trafiają do ZUS-u jako składka oszczędzającego na ubezpieczenie emerytalne), a także pieniądze z dopłat od państwa.

O tym, że oszczędzanie z PPK się opłaca, przekonali się ci, którzy po pierwszym roku uczestnictwa zrezygnowali z udziału w programie. Osoby te – po zapłaceniu podatku i oddaniu 30 proc. środków z wpłat od pracodawcy – zarobiły średnio 719 zł. I jeszcze jedna ważna uwaga dla tych, którzy – po doświadczeniach z OFE – na tego typu instrumenty patrzą z nieufnością. Pamiętajcie, środki gromadzone w PPK podlegają dziedziczeniu.

06.

Korzystaj ze swoich pieniędzy

Pieniądze zgromadzone na rachunku PPK możesz też wypłacić bez utraty wszystkich tych korzyści. Musisz mieć jednak ważny powód. Jednym z nich jest choroba – twoja, twojego dziecka lub małżonka, orzeczona na co najmniej 2 lata całkowita niezdolność do pracy bądź ustalony na co najmniej 2 lata umiarkowany lub znaczny stopnień niepełnosprawności. Wówczas możesz pobrać ze swojego rachunku PPK do 25 proc. środków. Możesz wypłacić środki kilka razy, ale w odniesieniu do różnych zdarzeń (jednostek chorobowych).

Myślisz o kupnie mieszkania lub domu? Przed ukończeniem 45 lat możesz przeznaczyć zebraną kwotę lub jej część na pokrycie wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Jednak uwaga, pieniądze te trzeba zwrócić w ciągu 15 lat, zaczynając po 5 latach od ich wypłaty.

07.

Walcz z inflacją

Wyniki roczne każdego z funduszy zdefiniowanej daty przewyższa inflację. Co to oznacza? Zakładając, że inflacja w tym roku wyniesie 2,5 proc., oznacza to, że za rok kwota w wysokości 100 zł będzie realnie warta tyle co dziś 97,5 zł. Jeżeli przyjmiemy, że za rok ceny będą o 2,5 proc. wyższe niż obecnie, to warunek ochrony oszczędności spełni każda inwestycja, która po roku przyniesie zysk wyższy niż 2,5 proc.

Mimo strat po spadkach spowodowanych pandemią, wyniki inwestycyjne FZD w 2020 roku były bardzo dobre – od 7,54 proc. dla funduszy 2025 do 12,47 proc. dla funduszy 2060. Pracownicze Plany Kapitałowe to dziś najbardziej efektywny i najbezpieczniejszy sposób na oszczędzanie – na Twoje prywatne oszczędności składa się też pracodawca i Państwo. Szczegółowe informacje na temat PPK znajdziesz na portalu MojePPK.pl .

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.