8
rzeczy, które pomogą
przywrócić włosom zdrowy wygląd

8
rzeczy, które pomogą
przywrócić włosom zdrowy wygląd

01.

Przyjrzyj się włosom. Zwróć uwagę na ich strukturę oraz potrzeby

Włosy składają się z łodygi (części, która jest ponad naskórkiem) oraz korzenia zakończonego cebulką, umiejscowionego w mieszku włosowym. O tym, czy kolor jest jasny, czy ciemny, decydują ziarna barwnika, które są elementem warstwy korowej. Głównym budulcem włosa (aż 80 proc.) jest białko zwane keratyną, w skład której wchodzi kilkanaście aminokwasów – to od nich zależy, czy włosy są twarde, sprężyste i odporne na uszkodzenia. Z kolei we wnętrzu włosa znajduje się woda nadająca mu elastyczność, a także ceramidy, które scalają łuski. Im bardziej rozchylone są łuski, tym bardziej włosy są porowate – warto zwrócić na to uwagę i na tej podstawie dobrać odpowiednie składniki aktywne oraz sposób pielęgnacji.

02.

Zasięgnij opinii. Trycholog pomoże ocenić stan włosów

Zauważyłaś, że podczas czesania sporo włosów zostaje na szczotce? Jeśli tak, być może warto udać się do trychologa, który pomoże ocenić sytuację. Podczas takiej wizyty specjalista przeprowadzi dokładny wywiad, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zleci dodatkowe badania. W trakcie cyfrowej analizy włosów będzie można obejrzeć cebulki oraz łodygi, a do tego ocenić stan skóry głowy. Być może powodem wypadania włosów jest używanie złej szczotki (najlepsze są te z naturalnego włosia, z nylonowymi igłami, które ułatwiają rozczesywanie) lub zmiany hormonalne (wtedy warto zbadać np. tarczycę, której nieprawidłowa praca sprzyja wypadaniu włosów). Niekiedy konieczna okazuje się analiza pierwiastkowa – pozwala ona zdiagnozować, jakich witamin i mikroelementów brakuje włosom.

03.

Rób peeling. Skóra głowy wymaga regularnego oczyszczania

Dbasz o cerę i ciało, a zapominasz o skórze pod włosami? To błąd. Tak samo jak na innych partiach ciała, w skórze głowy znajdują się gruczoły łojowe, zakończenia nerwowe oraz naczynia krwionośne. Wszelkie zanieczyszczenia, takie jak kurz, pot czy pozostałości po kosmetykach, mogą blokować wzrost nowych włosów. Dlatego tak ważne jest dokładne oczyszczanie skóry głowy za pomocą peelingu. Dzięki temu pozbywamy się martwego naskórka i resztek produktów zalegających w porach. To dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które marzą o długich włosach lub mają problem z ich przetłuszczaniem się. W skład takiego peelingu mogą wchodzić np. cukier lub pestki owoców – należy jednak uważać, by formuła nie była zbyt gruboziarnista, inaczej może podrażniać skórę.

04.

Jedz zdrowo. Włosy mogą wypadać z powodu niewłaściwej diety

Nie od dziś wiadomo, że produkty o wysokiej wartości odżywczej to nasi sprzymierzeńcy, którzy pomagają zachować zdrowie i urodę na dłużej. Dla pięknych i gęstych włosów warto sięgać np. po produkty bogate w żelazo (pestki dyni, warzywa strączkowe) czy kwasy omega 3 i 6 (oleje, orzechy, ryby). Bogate w potas banany znane są nie tylko z tego, że obniżają ciśnienie, ale też dzięki zawartości witamin A, C i E przedłużają długość życia włosa. Warto jeść także otręby, płatki owsiane i pestki słonecznika – poprawiają strukturę łuski, zapobiegają rozdwajaniu się końcówek, a nawet opóźniają proces siwienia. Niezbędne w diecie są również antyoksydanty – włącz do menu pomidory, szpinak, bób oraz morele, jagody czy awokado. Wzmocnisz nie tylko włosy, ale też odporność.

05.

Wybierz odpowiednią pielęgnację. Dopasuj szampon i odżywkę do rodzaju włosów

Rodzaj pielęgnacji w dużej mierze zależy od struktury włosów. Jeżeli są szorstkie, łamliwe i puszą się, warto sięgnąć po kosmetyki z proteinami (jedwab, pszenica, mleko owsiane), które wypełnią łuski i zadziałają wygładzająco. Pomocne będą też wszelkiego rodzaju oleje (lniany, awokado, jojoba) – przywrócą połysk i elastyczność. Z kolei włosy cienkie i śliskie potrzebują aminokwasów oraz olejów (np. kokosowego), które wnikną w strukturę i odbudują powierzchnię. Włosy o umiarkowanej porowatości dobrze tolerują proteiny jedwabiu oraz kosmetyki z keratyną, która odbudowuje, a jednocześnie wygładza powierzchnię. Ciekawym zabiegiem pielęgnacyjnym jest tzw. odwrócone mycie głowy. Polega ono na tym, że myjemy włosy szamponem, mając jednocześnie końcówki zabezpieczone odżywką. W ten sposób skóra zostaje oczyszczona, a włosy nie będą się przetłuszczać.

06.

Włącz suplementację. Włosy potrzebują witamin i minerałów

Aby włosy były mocne i zdrowe, trzeba dostarczać im odpowiednich mikroelementów. Szczególnie cenne są witaminy z grupy B, np. B6, która pomaga w prawidłowej syntezie cysteiny (aminokwasu siarkowego) i przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej. Do tego miedź i cynk, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji włosów i skóry, a także chronią komórki przed stresem oksydacyjnym. Z kolei aminokwasy siarkowe, takie jak metionina i cystyna, biorą udział w syntezie keratyny – białka budulcowego włosów.Wszystkie te składniki znajdziesz w preparacie Vitabella Rodzina Zdrowia, który zawiera dodatkowo wyciągi z drożdży, ziaren prosa i pszenicy oraz kwas pantotenowy wpływający na metabolizm energetyczny w obrębie mieszków włosowych. Jeśli szukasz sposobu, jak zadbać o włosy (a przy okazji o skórę i paznokcie), ten suplement może być twoim pierwszym wyborem.

07.

Znajdź czas dla włosów. Zafunduj im odżywienie w postaci maski

Po zimie włosy stały się matowe, suche i wcale nie chcą się układać? Sięgnij po specjalne kosmetyki, które przywrócą im jedwabistą miękkość. Jeśli w tygodniu jesteś zabiegana, zarezerwuj trochę czasu w weekend. Po umyciu włosów szamponem i odżywką nałóż na nie maskę. Pamiętaj, by wmasować ją w pasemka – nie w skórę głowy. Nawet gdy na opakowaniu napisane jest, by pozostawić produkt na 3 minuty, śmiało możesz wydłużyć ten czas. Pomocna może okazać się folia lub ciepły ręcznik, dzięki którym substancje aktywne dotrą do każdego fragmentu włosa i odbudują go. Po ok. 10 minutach spłucz preparat letnią wodą. Jeśli nie masz czasu na długie zabiegi pielęgnacyjne, zastosuj maskę bez spłukiwania o lekkiej konsystencji. Zaletą takich produktów jest to, że przywracają połysk matowym włosom bez obciążania.

08.

Unikaj stresu. To jedna z przyczyn wypadania włosów

W wyniku różnych chorób, takich jak nerwica, może dojść do pogorszenia jakości włosa. Dlaczego tak się dzieje? Stres podnosi poziom kortyzolu i prolaktyny w organizmie, a w efekcie włosy zaczynają wypadać. U kobiet w wieku 20–40 lat przyczyną mogą być zmiany w obrębie estrogenów, związane np. z ciążą, okresem połogu lub początkami menopauzy. Inne zmiany hormonalne prowadzące do utraty włosów obserwuje się też w przypadku nadmiaru testosteronu (tzw. łysienie androgenowe). Osoby narażone na stresujące sytuacje mogą też mieć problem z zapaleniem mieszków włosowych (tzw. łysienie telogenowe). Na szczęście można temu zapobiec, stosując odpowiednie techniki radzenia sobie ze stresem (gimnastyka, joga, medytacja). W połączeniu z odpowiednią pielęgnacją, dietą i witaminami zabiegi te mogą sprawić, że włosy odzyskają nie tylko zdrowie i gęstość, ale również pożądany blask.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.