8
zasad komfortowego i bezpiecznego treningu zimą. Jak się ubrać, gdy za oknem mróz?

8 zasad komfortowego i bezpiecznego treningu zimą. Jak się ubrać, gdy za oknem mróz?

01.

Ubierając się, stosuj zasadę plus 10 stopni

Wiele osób, zwłaszcza tych dopiero rozpoczynających swoją przygodę z aktywnością fizyczną, zastanawia się, jak się ubrać, gdy za oknem – delikatnie mówiąc – aura nie zachęca do wyjścia z domu. Warto pamiętać, że nigdy nie ma złej pogody na trening, jest jedynie źle dobrany strój.

Odzież powinna nas chronić przed warunkami atmosferycznymi. Powinna sprawiać, że nie będziemy odczuwali chłodu, a jednocześnie nie doprowadzać do przegrzania i nadmiernej potliwości.

Warto przy tym wspomóc się zasadą "plus 10 stopni" – ubrać się tak, jakby na dworze było o 10°C więcej. Po kilku minutach od rozpoczęcia treningu nasz organizm zacznie wytwarzać ciepło i poczujemy się komfortowo. Pamiętajmy, że zdecydowanie gorzej znosimy wysiłek podczas wysokich temperatur.

/ fot. materiały partnera
02.

Co założyć bezpośrednio na ciało?

Zimą ubieramy się "na cebulkę". Zakładamy więc kilka warstw odzieży, z zastrzeżeniem jednak, że każda powinna być lekka i nie krępować ruchów. Kluczowa dla naszego komfortu jest pierwsza warstwa, czyli ta, którą zakładamy bezpośrednio na ciało.

Zacznijmy więc od bielizny termoaktywnej. Na rynku nie brakuje produktów, które są określane tym mianem, ale w wielu przypadkach to niestety tylko chwyt marketingowy.

Chcąc zadbać o komfort i zdrowie, postawmy na profesjonalną odzież, taką jak koszulka baselayer Under Armour. Ta warstwa, znajdująca się na – nie bójmy się tego określenia – pierwszej linii frontu, wzniesie naszą zimową aktywność na całkowicie nowy poziom.

/ fot. materiały partnera
03.

"Druga skóra" ochroni nas od zimna

Koszulka baselayer wykonana jest w technologii Under Armour – COLDGEAR. To dwuwarstwowa tkanina pochłaniająca wilgoć i regulująca temperaturę ciała.

Przepuszczający powietrze materiał jest bardzo ciepły i miękki od wewnętrznej strony, a od zewnętrznej gładki i szybkoschnący. Koszulka jest idealnie dopasowana do naszego ciała, sprawia wrażenie "drugiej skóry". Siateczkowe wstawki pod pachami gwarantują wentylację bez utraty ciepła. Dodatkowo koszulka kończy się pod szyją, zapewniając jeszcze większy komfort i osłonę przed zimnem.

Co więcej, materiał, z którego wykonany jest produkt, rozciąga się w czterech kierunkach. A ergonomiczna konstrukcja koszulki utrzymuje szwy z dala od miejsc narażonych na ścieranie.

/ fot. materiały partnera
04.

Odzież musi sprawnie odprowadzać pot

Na drugą warstwę, czyli warstwę podstawową lub inaczej mówiąc ocieplającą, warto wybrać lekką koszulkę typu longsleeve. W ofercie Under Armour znajdziemy m.in. damską koszulkę treningową Funnel Neck. Produkt zapewnia stałe ciepło i suchość, a jednocześnie jest wyjątkowo wygodny, nie krępuje ruchów (całkowicie przylega do ciała), co pozwala w pełni skupić się na treningu.

Materiał sprawnie odprowadza pot i szybko schnie, a boczne panele z dzianiny ściągaczowej zapewniają większą elastyczność. Koszulka ma też obszerny golf dla dodatkowej osłony przed chłodem i wiatrem oraz otwory na kciuki, które zapobiegają podwijaniu się mankietów.

Analogicznym wariantem treningowego longsleeve’a dla mężczyzn jest model UA Twist Mock.

/ fot. materiały partnera
05.

Kurtka wodoodporna i miękka jak bluza

Podczas najchłodniejszych dni oraz przy silnym i mroźnym wietrze można rozważyć ubranie trzeciej warstwy. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będzie kurtka Under Armour Essential Swacket (gdy jest cieplej spokojnie można ją połączyć jedynie z koszulką baselayer COLDGEAR).

Produkt wykonany został w technologii UA STORM, która pozwala trenować w każdych warunkach pogodowych. Dzięki hydrofobowej powłoce DWR kurtka nie wchłania wody, a jednocześnie zapewnia maksymalną oddychalność. Odzież jest wiatroodporna, ma klejone szwy oraz zapinane na zamek boczne kieszenie. Materiał Swacket jest miękki i przyjemny w dotyku, jak bawełna. Co istotne, kurtka ma też trzypanelowy kaptur regulowany sznurkiem.

/ fot. materiały partnera
06.

Nogi ocieplamy już znacznie mniej

A jak podczas zimowego treningu osłonić nogi? Tu wiele zależy nie tyle od pogody, co od naszych upodobań. Możemy założyć jedną warstwę, czyli ocieplane legginsy albo dwie – bieliznę termoaktywną i krótkie spodenki. W myśl zasady, że w mroźne dni górną część ciała ocieplamy mocniej, a nogi już znacznie mniej. Te podczas biegu czy intensywnych ćwiczeń szybko się rozgrzeją.

Under Armour stworzył damskie legginsy Leg Novelty. Produkt ma dwuwarstwową tkaninę o wyjątkowo ciepłym wnętrzu i gładkiej, szybkoschnącej powierzchni zewnętrznej. Wysoki pas No-Slip zapewnia optymalne zakrycie i wsparcie, które utrzymuje się przy każdym ruchu.

Mężczyźni mogą natomiast sięgnąć po model UA Twist Leggins. Wśród zalet tego produktu warto wspomnieć także m.in. o praktycznej kieszonce na telefon ukrytej w pasie.

/ fot. materiały partnera
07.

Obuwie stworzone do biegania zimą

Treningu zimą nie sposób wyobrazić sobie też bez odpowiednio dobranego obuwia. Zmarznięte i przemoknięte stopy to najszybsza droga do przeziębienia i przymusowej przerwy od ćwiczeń.

Wybierając buty UA HOVR Phantom 3 SE Warm, znacznie zminimalizujemy to ryzyko. Obuwie ma pikowaną, ocieplaną cholewkę oraz kołnierz i język z ociepliną. To gwarancja komfortu bez względu na panującą aurę. Co więcej, buty mają wewnętrzne sznurowadła oraz zapięcie na zamek ułatwiające regulację i zapewniające doskonałą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo materiał wkładki pomaga zatrzymać ciepło wydzielane przez stopę.

Ten model cechuje też responsywna amortyzacja UA HOVR, która zmniejsza siłę uderzenia o podłoże, zwraca energię i pomaga szybciej się poruszać.

/ fot. materiały partnera
08.

Załóż czapkę!

Przed wyjściem na zimowy trening nie zapominajmy o czapce. Przez głowę ucieka najwięcej ciepła. W mroźne dni znakomicie sprawdzi się wykonana w technologii COLDGEAR czapka Under Armour Halftime Cable Knit Beanie. Produkt uszyty z grubej akrylowej dzianiny jest nie tylko ciepły, ale też lekki. Co ważne, sprawnie odprowadza pot.

Jeśli chodzi o pot skraplający się z głowy podczas intensywnego treningu, to tu nieodłącznym wsparciem będzie opaska na nadgarstek UA Performance Wristbands. Opaska wykonana jest z elastycznego materiału pochłaniającego wilgoć. Jej szerokość to 10 cm.

/ fot. materiały partnera
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.