Finansowy start
- 5 zasad
dla początkujących

Finansowy start - 5 zasad dla początkujących

01.

Czego oczekujesz i potrzebujesz?

Trudno funkcjonować bez konta bankowego – to dla wielu oczywistość! Jednak jeśli chcesz wybrać konkretne rozwiązanie dla siebie, dobrze zastanów się, czego dokładnie potrzebujesz oraz w jakich obszarach życia przydadzą ci się oferowane przez bank ułatwienia i benefity.

Na pewno warto mieć aplikację mobilną do konta, w której nie tylko zrobisz przelew, ale też np. szybko kupisz bilet na tramwaj. Jeżeli lubisz podróżować, pomyśl o wypłatach z bankomatów w różnych walutach bez prowizji albo o karcie kredytowej do rezerwacji zagranicznego hotelu. A może chcesz trenować dobre nawyki i uczyć się oszczędzania? Czy już poziom wyżej – inwestowania? Wzięliśmy pod lupę różne potrzeby i w dalszej części artykułu pokazujemy, co masz do dyspozycji i na jakich zasadach.

/ fot. Adobe Stock
02.

Konto za darmo, i to bezwarunkowo!

Czy założenie i obsługa konta musi kosztować? Niekoniecznie! Zwłaszcza, gdy mówimy o wchodzeniu w dorosłość. To właśnie teraz warto korzystać z bezpłatnych rozwiązań. Świetnym przykładem jest Konto Przekorzystne dla Młodych (w wieku do 26 lat) w Banku Pekao S.A.

Zasady są bardzo proste. Jeśli spełniasz kryteria wiekowe, nic nie płacisz za prowadzenie konta, obsługę karty przypisanej do niego, czy wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą. Także przewalutowanie podczas płatności i przy wypłatach poza krajem nie generuje dodatkowych kosztów. Możesz też zdecydować się na Kartę Kredytową z Żubrem dla Młodych z obsługą za 0 zł i korzyściami jak dla klientów premium! Dodatkowo masz swój bank pod ręką w wielofunkcyjnej aplikacji PeoPay, którą dopasujesz do siebie tak, jak chcesz.

/ fot. materiały partnera
03.

Wielofunkcyjna aplikacja mobilna

Współczesne aplikacje bankowe służą już nie tylko do kontroli stanu konta czy robienia przelewów. W PeoPay Banku Pekao S.A. sprawnie ustawisz widżety i skróty do funkcji, z których korzystasz na co dzień.

Dobre przykłady? Błyskawicznie kupisz bilet na komunikację miejską w kilkudziesięciu polskich miastach, a po zakupie będziesz go mieć pod ręką na ekranie logowania do PeoPay. A jeśli często potrzebujesz jednego typu biletu, to wystarczy, że przygotujesz skrót do konkretnej operacji. Szybko i sprawnie zapłacisz też za parking (bez szukania parkometru! A geolokalizacja pomoże w wyborze strefy parkowania, w której jesteś), doładujesz telefon czy zrobisz przelew ekspresowy BLIKIEM na telefon znajomego, albo zorganizujesz zrzutkę na wspólne wyjście z przyjaciółmi.

Dodatkowo możesz spersonalizować wygląd i kolorystykę samej aplikacji, dopasowując wszystko do gustu i swoich zainteresowań.

/ fot. materiały partnera
04.

Wygodne płatności bez karty w ręku

Płatności bezgotówkowe to codzienność, a ostatnie lata przyniosły kolejną rewolucję – można wszystko zrobić bez karty, i to na kilka sposobów.

Pierwszy to korzystanie z Google Pay lub Apple Pay – zależnie od systemu operacyjnego na telefonie. Działanie jest proste: podpinasz kartę do elektronicznego portfela, a w sklepie – tylko przykładasz odblokowany telefon do terminala płatniczego. Bez karty i bez podawania PIN-u! Takie e-portfele usprawniają również płatności np. w sklepach online.

Druga ciekawa, a zarazem szybka i bezpieczna opcja to BLIK, a więc m.in. przelew tylko z podaniem numeru telefonu odbiorcy, wypłata z bankomatu lub w sklepie bez karty (jedynie z podaniem kodu z aplikacji) czy szybkie zakupy w sieci. Co więcej, przy płatnościach powtarzalnych i zapisanych kod nie jest potrzebny!

/ fot. materiały partnera
05.

Pieniądze pracujące: oszczędzanie i inwestowanie

Konto bankowe to również wygodne narzędzie do oszczędzania i pomnażania swoich pieniędzy. Nie potrzebujesz do tego ani specjalistycznej wiedzy, ani wyjątkowych umiejętności, a warto jak najwcześniej ćwiczyć dobre nawyki!

Co zatem możesz zrobić, i to bez wychodzenia z domu? Na początek skorzystać ze Skarbonek, czyli otworzyć konto na którym określisz cel i we własnym rytmie zasilasz takie konto – regularnie stałym zleceniem lub spontanicznie. Nie ponosisz za to opłat za prowadzenie Skarbonek i zawsze masz środki do swojej dyspozycji. Co więcej, Twoje oszczędności pracują – zyskujesz 5 proc. w skali roku do 3000 zł przez 3 miesiące na od otwarcia pierwszej Skarbonki. Promocja trwa do 8.01.2025 r. Żeby otworzyć Skarbonki potrzebujesz Konta Oszczędnościowego.

Inne opcje? Zarabiaj z Lokatą dla Młodych II! Wystarczy, że spełnisz warunki promocji i wpłacisz na lokatę od 500 do 10000 zł, a zysk wyniesie aż 5,5 proc. w skali roku przez 3 miesiące. Z tej oferty skorzystasz do 15 stycznia 2025 r. Marzą ci się większe profity? Zainteresuj się profesjonalnym rachunkiem maklerskim, który możesz mieć zwolniony z opłat nawet do 30 r.ż.

/ fot. Getty Images
06.

Wsparcie finansowe na różne cele

Studia, praca, samodzielne życie – już sam koszt wynajmu mieszkania czy pokoju stanowi wyzwanie dla młodej osoby. Nie każdy może też liczyć na pomoc rodziny czy stypendia. Co zatem robić? Popularnym rozwiązaniem w krajach zachodnich są np. kredyty studenckie. W Polsce również można skorzystać z takiego rozwiązania! Bank wypłaca kredyt co miesiąc, podobnie jak stypendium, a pierwszą ratę płacisz dopiero po dwóch latach od ukończenia studiów. Część odsetek jest dotowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. A jeśli chcesz zostać lekarzem? Skorzystaj z kredytu na studia medyczne. Kredytem opłacisz czesne za płatne studia prowadzone w języku polskim na kierunku lekarskim. Więcej o tym kredycie przeczytasz tutaj.

A może pożyczka gotówkowa na niespodziewany wydatek albo długo odkładaną podróż? Nie musisz obawiać się korzystania z pożyczek, jeśli zrobisz to z głową, o czym przeczytasz tutaj.

/ fot. Adobe Stock
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.