Higiena bardziej eko!

Higiena bardziej eko!

01.

Wybierajmy produkty w opakowaniach z recyklingu

W ostatnich latach wiele mówi się o recyklingu i jego znaczeniu w naszym życiu. Produkujemy ogromne ilości śmieci, które potem trafiają do środowiska, w którym żyjemy. Recykling potrzebny jest właśnie po to, by ograniczyć takie niepotrzebne marnowanie materiałów.

Dzięki segregacji śmieci wielu producentów ma możliwość wytwarzania opakowań pochodzących ze zużytych produktów. Coraz więcej firm przechodzi na produkcję z recyklingu. Robiąc zakupy, szukajmy więc na etykietach informacji o materiałach, z których zrobione są opakowania.

Najlepszym wyborem są produkty w papierowych lub szklanych pojemniczkach. Jeśli jednak musimy kupić coś z plastiku, warto by pochodził on z recyklingu. Po jego zużyciu również przeznaczmy go na przetworzenie i wrzućmy do odpowiedniego kosza na śmieci.

02.

Korzystajmy z opakowań kosmetyków, które można uzupełnić

Żel pod prysznic, szampon, odżywka – takie produkty stoją w naszych łazienkach i najczęściej mają plastikowe opakowania. Zużywamy je i wyrzucamy. Przy prawidłowej segregacji śmieci takie opakowanie ma szansę zostać poddane recyklingowi.

W ostatnim czasie pojawiają się jednak nowe rozwiązania, które pozwalają na uzupełnianie zużytych opakowań w specjalnych automatach z kosmetykami. Tego rodzaju urządzeń nie ma jeszcze zbyt dużo, jednak widzimy tendencję wzrostową, więc z pewnością będzie ich coraz więcej. Coraz więcej marek wprowadza też swoje produkty w wersji „refill”, dzięki czemu tej samej butelki np. żelu pod prysznic, używamy dużo dłużej.

Możemy też postawić na kosmetyki własnoręcznej produkcji, które można umieszczać w opakowaniach po zużytych preparatach. Kosmetyki DIY cieszą się również coraz większą popularnością. Są naturalne i zdecydowanie tańsze niż te dostępne w sklepach.

03.

Wybierajmy wkładki bardziej eko

Aktualnie istnieją wielorazowe wkładki i podpaski, a także kubeczki menstruacyjne. Jednak nie tylko takie rozwiązania są bardziej ekologiczne. Zwracajmy uwagę na materiał, z którego wyprodukowane są tradycyjne produkty higieniczne. Jeśli będą one wytworzone z materiałów biodegradowalnych, stosowanie ich również będzie bardziej eko.

Warte uwagi są np. produkty z linii Bella Intima, czyli ultracienkie wkładki higieniczne powstałe z certyfikowanej bawełny organicznej. Dzięki temu pozwalają one skórze oddychać, świetnie odprowadzają wilgoć i dają poczucie suchości oraz świeżości. Dodatkowo wkładki zapakowane są w kartonik wykonany z surowca pochodzącego z kontrolowanych źródeł leśnych, co sprawia, że wkładki Bella Intima są bardziej przyjazne dla środowiska.

04.

Oszczędzajmy wodę

Wydaje się, że każdy z nas ma świadomość konieczności oszczędzania wody. Tymczasem ciągle spotykamy osoby, które niewiele sobie z tego robią. Odkręcony kran w trakcie szczotkowania zębów nie jest dla nich problemem, a pełna wanna wody spuszczana od razu po kąpieli to dla nich również nic złego.

Wystarczy przecież chwila zastanowienia i zakręcenie kranu, zmniejszenie ilości wody w wannie albo skorzystanie z szybkiego prysznica. Jednocześnie pamiętajmy, że odkręcona woda w trakcie całej kąpieli pod prysznicem to również nie jest dobry pomysł. Namydlając ciało i myjąc włosy, zakręcajmy kran, a odkręcajmy go tylko w celu spłukania z ciała kosmetyków i powstałej piany.

Ekologicznym rozwiązaniem jest również korzystanie z wody po ręcznym praniu lub po kąpieli w celu umycia podłóg.

05.

Korzystajmy ze szczoteczek z biodegradowalnych materiałów

Jak często wymieniamy tradycyjne szczoteczki do mycia zębów albo głowice w szczoteczkach elektrycznych? Wielu stomatologów zaleca to przynamniej raz na trzy miesiące. W trakcie roku jedna osoba powinna zużyć więc minimum 4 szczoteczki. Ile uzbiera się ich w czasie naszego życia? Dużo… A z czego wykonane są zazwyczaj szczoteczki, które mamy w swoich łazienkach? Z plastiku.

Okazuje się jednak, że można skorzystać ze szczoteczek do zębów wykonanych z materiałów biodegradowalnych, w pełni bezpiecznych i równie skutecznych. Wystarczy tylko się zainteresować i poszukać. Jednym z tego rodzaju materiałów jest bambus. Rośnie on bardzo szybko, więc jego zasoby nie wyczerpią się. Łatwo ulega biodegradacji, jest wytrzymały i tani. Warto więc wymienić swoją zwykłą szczoteczkę do zębów na bambusową.

06.

Wykorzystujmy kosmetyki do samego końca

Na dnie opakowania zostaje trochę kosmetyku i na takim etapie bardzo często decydujemy się na wyrzucenie resztek, bo przecież to i tak końcówka, a na dodatek trudno się do niej dostać. Okazuje się jednak, że takie "resztki" spokojnie wystarczyłyby jeszcze na kilka zabiegów higienicznych. Po co więc zaczynać kolejny kosmetyk, jeśli można jeszcze wykorzystać poprzedni?

Aby łatwiej opróżnić opakowanie, można wlać do niego nieco wody. W ten sposób szampon, odżywka do włosów albo żel wypłyną z buteleczki bez większych problemów i do samego końca.

Można też rozciąć plastikowe opakowanie, by dostać się do jego wnętrza i wyjąć ręką czy palcami zalegające w nim resztki. W taki sposób nie tylko ograniczymy ilość śmieci, ale również oszczędzimy pieniądze.

07.

Zrezygnujmy z produktów jednorazowych

W naszych łazienkach mamy ogromne ilości produktów jednorazowych: waciki, patyczki do czyszczenia uszu, woreczki, chusteczki higieniczne, maszynki do golenia. Używamy ich na co dzień i codziennie generujemy kolejne śmieci. Można to zmienić!

Warto rozejrzeć się i poszukać produktów wielokrotnego użytku. Znajdziemy np. wielorazowe rękawiczki do demakijażu, maszynki do golenia o tradycyjnym ostrzu, silikonowe albo bambusowe patyczki do uszu czy też kompostowalne nawilżane chusteczki.

Pamiętajmy też, że foliowe siateczki można spokojnie wykorzystać ponownie, np. wkładając je do kosza na śmieci. Z kolei zużyte ubrania można przerobić na ściereczki do wycierania kurzu lub mycia podłogi.

08.

Zwróćmy uwagę na zasady działania producenta

Uważne czytanie etykiet jest bardzo ważne nie tylko w przemyśle spożywczym. Produkty higieniczne również mają na opakowaniach oznaczenia, na które należy zwrócić uwagę. Warto sprawdzać informacje dotyczące sposobu wytwarzania danych produktów.

Tu również przykładem są wkładki Bella Intima. Bawełna, z której zostały wyprodukowane wkładki, pochodzi z upraw ekologicznych kontrolowanych od chwili siewu. Celuloza w nich obecna bielona jest bez użycia chloru cząsteczkowego, czyli metodą ECF. Produkty nie posiadają też lateksu.

Wkładki Bella Intima są bezpieczniejsze zarówno dla środowiska, jak i kobiet, które mają wrażliwą skórę i nie mogą korzystać z zapachowych, lateksowych lub bielonych chlorem produktów.

09.

Nie kupujmy więcej niż trzeba

Mając kilka kosmetyków tego samego rodzaju, czyli np. 4 balsamy, 3 płyny micelarne czy 2 kremy pod oczy, to raczej nie używamy ich wszystkich naraz i równie dobrze moglibyśmy mieć po jednym. Oczywiście, że czasami trzeba mieć różne preparaty, jednak po co nam kolejny szampon, jeśli jeszcze dwa stoją w łazience niedokończone?

Gdy kupujemy krem, który nie odpowiada naszej skórze, oddajmy lub odsprzedajmy go. Wyrzucanie lub gromadzenie kosmetyków to kiepski pomysł. To generowanie kolejnych śmieci. Warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam ocenić, jakie preparaty będą dla nas najlepsze.

Małe zmiany w codziennej pielęgnacji i higienie mogą sprawić, że nasze życie będzie choć trochę bardziej eko. Warto podjąć kroki w tym kierunku – jeśli nie dla nas samych, to dla naszych potomków.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.