Jak poradzić sobie z mokrym kaszlem?

Jak poradzić sobie z mokrym kaszlem?

01.

Mokry czy suchy?

W przebiegu przeziębienia kaszel rozwija się z powodu obrzęku jam nosowych, spływania nadmiaru wydzieliny po tylnej ścianie gardła, zapalnemu pobudzeniu receptorów w tchawicy i w drzewie oskrzelowym. Charakter kaszlu w przeziębieniu ulega zmianie od suchego (charakterystyczny dla pierwszych dni infekcji w tzw. naczyniowej fazie zapalenia) do produktywnego tzw. mokrego (spowodowany jest naturalnym procesem zagęszczania śluzu). W II fazie przeziębienia, zadaniem kaszlu jest oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny. Jeśli jest ona gęsta, a jej usuwanie utrudnione – również przez osłabione działanie aparatu rzęskowego (czyli wypustek komórek nabłonka pokrywającego drogi oddechowe, których zadaniem jest "przesuwanie” wydzieliny w kierunku gardła) – wtedy jest potrzeba sięgnięcia po odpowiednie preparaty.

02.

Kaszel jednym z objawów przeziębienia

Choć na kaszel spoglądamy przez pryzmat choroby, warto wiedzieć, że jest sprzymierzeńcem naszego organizmu. Stanowi odruch fizjologiczny o charakterze obronnym. Jego zadaniem jest oczyszczanie dolnych dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny oraz patogenów (np. wirusów i bakterii). Kiedy dochodzi do nadprodukcji śluzu i rozwinięcia się stanu zapalnego w drogach oddechowych, zdolność błony śluzowej do samooczyszczania zostaje upośledzona. Pojawia się kaszel mokry, który zwalcza się poprzez ułatwienie odkrztuszania zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych. W leczeniu ważne jest też złagodzenie stanu zapalnego, co pomoże pozbyć się obrzęku i bólu. Działając przeciwzapalnie, zmniejszymy też częstotliwość i intensywność kaszlu. Pamiętajmy, aby na etapie mokrego kaszlu, nie hamować tego odruchu!

03.

Jak sobie radzić z mokrym kaszlem?

Za zdecydowaną większość infekcji odpowiadają wirusy, co oznacza, że organizm sam powinien poradzić sobie z chorobą. Nie oznacza to jednak, że nie mamy mu w tym pomóc, przeciwnie – kaszel to męczący objaw, który utrzymuje się najdłużej ze wszystkich objawów infekcji. Suchy kaszel (nieproduktywny), pojawiający się w pierwszej fazie infekcji, można łagodzić lekami przeciwkaszlowymi. Z kolei kaszel mokry (produktywny) wymaga zdecydowanie innego działania, nacelowanego na rozrzedzenie zalegającej wydzieliny, by wspomóc jej usunięcie z dróg oddechowych. Powinniśmy więc zmniejszyć lepkość wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, by zwiększyć efektywność jej wykrztuszania. Należy też zahamować jej nadprodukcję, bo zalegający śluz stanowi pożywkę dla bakterii. Po jakie rozwiązania zatem sięgnąć?

04.

Co na mokry kaszel?

W leczeniu mokrego kaszlu pomóc może Soledum® forte. Lek ten jest wskazany do użycia m.in. jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu (kaszel mokry). Składnik aktywny 1,8-cyneol to naturalna substancja roślinna pozyskiwana z olejku eukaliptusowego o potwierdzonym w badaniach klinicznych działaniu, stąd przywołuje się ją w najnowszych wytycznych dotyczących infekcji oraz stanów zapalnych dróg oddechowych dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (Pełny tekst: Diagnostyka i leczenie wybranych infekcji oraz stanów zapalnych dróg oddechowych. Wytyczne dla lekarzy POZ, Andrzej M. Fal - Lekarz POZ 5/2021 - termedia.pl). Jest bezpieczna, nie ma przeciwwskazań do stosowania wśród pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy jak np. niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) czy mukolityki. Soledum® forte działa przeciwzapalnie w drogach oddechowych i ogranicza produkcję zmienionego zapalnie śluzu, jednocześnie ułatwiając jego odkrztuszanie.

05.

Domowe sposoby na kaszel

Pamiętajmy o nawodnieniu. Warto przyjmować ciepłe napoje, w tym rosół. Wspomagająco można też sięgnąć po domowe syropy na kaszel, z cebuli lub buraka, dodając odrobinę cukru lub miodu. Pomoże również nebulizacja z zastosowaniem soli fizjologicznej i oklepywanie pleców tuż po takim zabiegu, co pomaga usunąć wydzielinę z dróg oddechowych. Bardzo ważne jest również dbanie o czyste powietrze w domu. A zatem regularnie wietrzmy pomieszczenia i utrzymujmy temperaturę ok. 20°C. Warto jest też zadbać o nawilżenie powietrza, szczególnie w sezonie jesiennym, gdy jesteśmy bardziej narażeni na działanie suchego powietrza. Jeśli będzie nam zimno, lepiej cieplej się ubrać niż odkręcić kaloryfer. Suche i ciepłe powietrze może wręcz nasilić kaszel i pogorszyć nasze samopoczucie.

06.

Kaszel? Nie bagatelizuj go!

Kaszel, choć męczący, nie jest najczęściej objawem poważnej choroby. To jest jednak ważny sygnał, że nasz organizm potrzebuje wsparcia. Z tego powodu, nie można za każdym razem zrzucać kaszlu na karb przeziębienia. Możemy co prawda łagodzić objawy, sięgając po skuteczne preparaty z apteki, ale musimy też zachować czujność. Jeśli więc kaszel będzie się nasilał, trwał dłużej niż zwykle (powyżej 3 tygodni) lub po ustąpieniu choroby okresowo występuje w stałych porach dnia (nasila się rano bądź w nocy) czy przy zmianie pozycji ciała, warto wtedy udać się na konsultacje do specjalisty. A w domowej apteczce w sezonie przeziębieniowym warto mieć Soledum® forte, który łagodzi uciążliwe objawy oraz działa przeciwzapalnie w drogach oddechowych.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.