Komputer po wakacjach.
Zadbaj o bezpieczeństwo
i wydajność

Komputer po wakacjach. Zadbaj o bezpieczeństwo i wydajność

01.

Zrób sobie miejsce

Komputer, który się "zamula" i wiesza, to nie jest dobre narzędzie do pracy czy nauki. We wrześniu warto więc go porządnie wyczyścić. Częstym pomysłem jest formatowanie dysku twardego i zupełnie nowa instalacja systemu. To na pewno pomoże, ale jest też bardzo kłopotliwe. Wymaga ponownego zainstalowania wszystkich programów oraz przechowania na czas całej operacji danych, których nie chcemy stracić. A to może być 1, 2 czy więcej terabajtów.

Wyjściem jest "posprzątanie" komputera bez tak drastycznych kroków. Trzeba skasować zbędne i duplikujące się pliki, w tym pliki tymczasowe, oraz wykasować potencjalne błędy w rejestrze. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? Tak, dlatego przyda się pomoc. Na scenę wkracza CCleaner Professional – program do sprzątania komputera.

/ fot. Adobe Stock
02.

Porządek za złotówkę

Program regularnie kosztuje 79 zł, ale teraz jest dostępny w cenie 1 zł za trzy miesiące. Promocja jest ważna do 31 października 2023r. To prawdziwa okazja, bo CCleaner Professional jest kombajnem do czyszczenia komputera, który od lat pomaga użytkownikom w przyspieszeniu działania ich sprzętu. Oferuje wiele funkcji, od czyszczenia niepotrzebnych plików przez zarządzanie autostartem aż po naprawę błędów w rejestrze systemowym. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi i rozbudowanym opcjom CCleaner jest idealnym narzędziem dla każdego, kto chce utrzymać swój komputer w dobrej kondycji.

Teraz można go mieć już za złotówkę na trzy miesiące (pod tym linkiem), co daje wystarczająco dużo czasu na przetestowanie wszystkich jego możliwości. CCleaner może nas uchronić przed formatowaniem komputera i pozwolić przywrócić go do "dawnej" formy.

/ fot. materiały partnera
03.

Powakacyjne zagrożenia

Zespół CERT Polska, który odpowiada za bezpieczeństwo sieci i monitorowanie zagrożeń, otrzymał w ubiegłym roku o 178 procent więcej zgłoszeń incydentów dotyczących cyberbezpieczeństwa niż rok wcześniej. Najczęściej to próby wyłudzeń realizowanych przez phishing. Co roku powstają miliony nowych odmian złośliwego oprogramowania.

Na zainfekowanie komputera jesteśmy narażeni szczególnie podczas wakacji, kiedy w poszukiwaniu dostępu do internetu łączymy się z niezabezpieczonymi sieciami Wi-Fi – jak te w hotelach czy restauracjach. A to może skutkować zainstalowaniem wirusa, który może nawet zablokować dostęp do danych lub całego komputera. Może się to stać od razu, ale może być też bombą z opóźnionym zapłonem i uruchomić się po kilku tygodniach od powrotu do domu.

Jak się bronić?

/ fot. Adobe Stock
04.

Ochrona zupełnie za free

Marka Avast bez wątpienia kojarzy się z oprogramowaniem antywirusowym. Jest bardzo popularna – firma chwali się 40 milionami instalacji na całym świecie. Nic dziwnego – jej sztandarowy produkt to Avast Free Antivirus, w pełni darmowe oprogramowanie, które już w kilka chwil po instalacji pozwoli przekonać się, czy nie przywieźliśmy z wakacji jakiejś niechcianej "pamiątki".

Program oferuje podstawową ochronę przed różnymi rodzajami zagrożeń, takimi jak złośliwe oprogramowanie i ransomware, bez konieczności opłacania subskrypcji czy wnoszenia jednorazowych opłat. Avast Free jest dostępny na różne platformy, w tym PC, MacOS, iOS i Android.

/ fot. materiały partnera
05.

Avast Antivirus pod lupą

Program korzysta z zaawansowanych technologii do identyfikowania i blokowania zagrożeń. Oferuje ochronę w czasie rzeczywistym, skanowanie poczty e-mail, plików i połączeń sieciowych. Jego unikalną cechą jest możliwość sprawdzania zabezpieczeń sieci Wi-Fi.

Avast Free Antivirus umożliwia użytkownikom dostosowanie ustawień zgodnie z ich potrzebami. Obejmuje to różne tryby skanowania, listy wykluczeń i opcje związane z pocztą e-mail. Program oferuje również tryb "nie przeszkadzać", który blokuje powiadomienia w trakcie korzystania z aplikacji w trybie pełnoekranowym.

Podstawową, darmową ochronę można rozbudować, dokupując opcjonalne moduły, np. VPN czy prywatną przeglądarkę, ale darmowa wersja w zupełności wystarczy do usunięcia powakacyjnych wirusów i zadbania o to, by nie pojawiły się nowe.

/ fot. materiały partnera
06.

AVG – nagradzana ochrona komputera

AVG AntiVirus Free to siostrzany program Avast Free Antivirus, oparty na tym samym podstawowym silniku antywirusowym, który doceniają miliony użytkowników na całym świecie.

Niezależne laboratorium AV-Test bardzo wysoko oceniło skuteczność obu rozwiązań, dając im najwyższą ocenę pod względem ochrony, wydajności i łatwości użytkowania. W testach laboratoryjnych AV-Comparatives AVG wykazał 100% ochrony przed zagrożeniami online – tak samo jak Avast.

AVG to bardzo dokładna ochrona komputera i przyjazny interfejs. Może być alternatywnym wyborem darmowego programu antywirusowego dla Avast Antivirus Free. Niezależnie co wybierzesz, twój komputer zostanie wyczyszczony z ewentualnych infekcji i będzie gotowy do pracy w nowym roku szkolnym.

/ fot. materiały partnera
07.

Mądry przed szkodą

Wszystkie opisane rozwiązania – CCleaner Professional i oba antywirusy – to podstawowe narzędzia, które pozwolą na utrzymanie koniecznej "higieny" komputera. Dzięki Avast Free AntivirusAVG AntiVirus Free pozbędziemy się złośliwego oprogramowania, ale też – pozostawiając je włączone w tle – zabezpieczymy się przed nowymi infekcjami. CCleaner również przydaje się na co dzień – po pierwszym, gruntownym czyszczeniu, powinien być używany systematycznie, by utrzymać komputer w dobrej kondycji. Jedną z jego opcji jest automatyczne skanowanie i inteligentne usuwanie niepotrzebnych plików, co pozwala na praktycznie bezobsługowe dbanie o sprzęt.

/ fot. Adobe Stock
fot. materiały partnera
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.