Kiedyś centrala – dziś atrakcyjna nieruchomość
Skąd nieruchomości w ofercie Orange? Lata temu technologia telekomunikacyjna wymagała ogromnych powierzchni, w których mieściły się np. centrale telefoniczne. Współczesna telekomunikacja wymaga znacznie mniej przestrzeni.
W ten sposób Orange pozostały setki budynków w atrakcyjnych lokalizacjach, często z dostępem do najnowszej infrastruktury. Firma je sprzedaje, a uzyskane w ten sposób pieniądze inwestuje w dalszy rozwój technologii.
Mapa pokazuje, gdzie i ile nieruchomości firma oferuje. Najwięcej jest w mazowieckiem, dolnośląskim i śląskim , ale jak widać, w każdym województwie można znaleźć coś atrakcyjnego. Są to nieruchomości bardzo różne, zarówno pod względem rodzaju, jak i powierzchni.
Na dowolny cel
Naturalnym pomysłem na wykorzystanie nieruchomości Orange jest przeznaczenie ich na cele biurowe. Wiele oferowanych budynków ma również potencjał na realizację innych pomysłów biznesowych.
Jednym z nich są mieszkania. Dogodne położenie komunikacyjne to jeden z głównych argumentów za takim rozwiązaniem. Zazwyczaj budynki w miastach stoją też w miejscach, gdzie jest pełna infrastruktura – to drugie "za". Trzecie – uwarunkowania planistyczne. Nie są to zwykle nieruchomości leżące na terenach przemysłowych, tylko w miejscach, które już od dawna mają plan zagospodarowania przestrzennego, który najczęściej przewiduje zabudowę mieszkaniową lub mieszkaniowo-usługową.
Przykładem takiego miejsca jest nieruchomość w Toruniu, przy ul. Działowskiego 11 (na zdjęciu). Dwie duże działki o powierzchni ponad 5 tys. m2 z budynkiem o powierzchni ponad 3600 m2. Blisko komunikacja miejska, sklepy i tylko 4 km od Starego Miasta i 6 km od autostrady A1. Można go przebudować albo… zburzyć i postawić coś zupełnie nowego.
A może ośrodek wypoczynkowy?
Wiele z oferowanych przez Orange nieruchomości to też potencjalne hotele lub ośrodki wypoczynkowe. Są to budynki leżące w miejscach atrakcyjnych turystycznie, tak jak największa oferowana przez firmę nieruchomość, mieszcząca się w Serocku, przy ul. Wyzwolenia (na zdjęciu). Ma ona wielki potencjał by stać się ośrodkiem wypoczynkowym albo nawet luksusowym hotelem, co – biorąc pod uwagę rosnące zainteresowania warszawiaków okolicami Jeziora Zegrzyńskiego – jest pomysłem zasługującym na uwagę. Obecnie działa tam ośrodek szkoleniowo-wczasowy, a więc działalność biznesową można rozpocząć nawet na obecnej bazie, bez konieczności całościowego przebudowania nieruchomości.
Podobnych lokalizacji Orange ma w swojej ofercie znacznie więcej – we Władysławowie jest to na przykład budynek świetnie nadający się na pensjonat, leżący blisko plaży, podobne nieruchomości są dostępne w Ełku, Lądku Zdroju, Ustce czy Szczawnicy.
Hotel lub akademik
Inne budynki świetnie sprawdzą się jako hotele biznesowe czy nawet komercyjne akademiki. Choćby bardzo charakterystyczna kamienica we Wrocławiu, przy ul. Powstańców Śląskich (na zdjęciu). Nowy nabywca mógłby wykorzystać ją do stworzenia pięknego hotelu. To budynek ciekawy architektonicznie z zewnątrz, posiadający stylowe – choć wymagające renowacji – wnętrza.
Wiele z oferowanych przez Orange nieruchomości leży w centrach miast lub jest dobrze skomunikowanych. Ze względu na to, że przez lata służyły jako obiekty biurowe, z długimi korytarzami prowadzącymi do wielu gabinetów, mogą stać się hotelami lub akademikami bez konieczności przeprowadzenia gruntownej przebudowy.
Data center
Oferowane przez firmę budynki służyły często jako centrale lub biura i mają odpowiednią infrastrukturę komunikacyjną, wymaganą przez centra danych. Dodatkowo Orange deklaruje możliwość wyposażenia obiektu w potrzebne usługi, przez co budynki te stają się jeszcze bardziej atrakcyjne dla inwestorów, poszukujących lokalizacji dla potrzeb IT.
Do takich miejsc należą dwa budynki zlokalizowane w Gnieźnie, przy ul. Mieszka I (na zdjęciu). Ich wnętrza można dowolnie dostosować, są tam zarówno piwnice, jak i wysokie (3 metry) pomieszczenia, różnorodne gabinety i otwarte przestrzenie.
Podobne nieruchomości pod data center Orange oferuje również w Legnicy, Tychach, Katowicach, Zawierciu czy Kielcach. Trzeba przy tym pamiętać, że większość sprzedawanych budynków leży w atrakcyjnych infrastrukturalnie lokalizacjach i nie będzie w nich problemu z dostępem do potrzebnych branży IT usług.
Grunty duże i małe
Orange oferuje nie tylko budynki, ale i grunty zarówno o dużej powierzchni, jak i zupełnie niewielkiej. Nadają się do dowolnego zagospodarowania, zazwyczaj koncepcje urbanistyczne mówią tu o osiedlach mieszkaniowych czy strefach usług. Jednym z przykładów jest widoczna na zdjęciu działka w Rekowie Górnym , o powierzchni prawie 140 tys. m2.
Inny rodzaj działek to np. niezabudowany grunt w Poznaniu o powierzchni zaledwie 700 m2, ale atrakcyjny ze względu na położenie blisko centrum miasta i Starówki.
Inicjatywa "Drugie życie budynków"
Orange nie ogranicza się do wystawienia swoich nieruchomości na sprzedaż. Znając potencjał oferowanych budynków, firma przygotowała koncepcje i wizualizacje ich wykorzystania, które mogą być inspiracją dla inwestorów i zachęcić do zainteresowania się możliwościami, jakie dana lokalizacja oferuje.
Stare budynki stają się więc apartamentowcami, hotelami, centrami usług, szkołami, szpitalami, przychodniami. Dzięki tym wizualizacjom inwestorzy mogą zobaczyć przed zakupem, jaki potencjał drzemie w oferowanych nieruchomościach, które obecnie – często ze względu na potrzeby remontowe – nie prezentują pełni możliwości.
Gdzie nas znajdziesz?
• Wejdź na nową www.nieruchomosci.orange.pl , aby znaleźć wszystkie nasze oferty, min. z gotowymi koncepcjami architektonicznymi
• Zadzwoń na infolinię 800 300 400
• Bądź na bieżąco z naszymi nowościami, zapisz się do newslettera.