Pompa ciepła
- dlaczego warto?

Pompa ciepła
- dlaczego warto?

01.

Najważniejsze – oszczędności

Instalacja pompy ciepła w miejsce dotychczasowego źródła (np. kotła gazowego) oznacza oszczędności na poziomie ponad 50 proc. Według dokumentacji urządzeń LG serii Therma V , w warunkach umiarkowanego klimatu aż 75 proc. energii użytej do ogrzania domu pochodzi ze źródeł odnawialnych. Pozostałe 25 proc. to prąd elektryczny, przy czym stosunek efektywności do pobranej energii to 3:1. To oznacza, że pompa zapewni 3 kW energii, zużywając 1 kW energii elektrycznej.

Jeśli pompa współpracuje dodatkowo z instalacją fotowoltaiczną, to bieżące koszty ogrzewania i ciepłej wody spadają praktycznie do zera.

02.

Inwestycja na lata

Rozważając opłacalność instalacji pompy ciepła warto dokładnie policzyć korzyści płynące z oszczędności na rachunkach, np. w porównaniu do ogrzewania gazem. Przy dzisiejszych cenach gazu koszt sezonu grzewczego w domu jednorodzinnym to 5–10 tys. zł (zależnie od efektywności energetycznej budynku). Zwrot kosztów inwestycji w pompę ciepła następuje więc już po kilku latach, a kolejne lata (i zimy) to już "czysta" korzyść (zarówno pod względem finansowym, jak i ekologicznym). Przy wyborze urządzenia warto też zwrócić uwagę na długość gwarancji – w przypadku produktów LG jest to aż 5 lat.

03.

Bez komina i kotłowni

Jeśli ktoś dopiero buduje dom, to wybór pompy ciepła oznacza dla niego możliwość rezygnacji z komina, który miałby odprowadzać spaliny (np. z kotła gazowego). Pompa takiego komina nie potrzebuje. W przypadku pomp ze zintegrowanym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową - jak urządzenie LG Therma V IWT - nie ma też potrzeby wydzielania specjalnego pomieszczenia na kotłownię. Główna część pompy montowana jest na zewnątrz, a element wewnętrzny można zainstalować, np. w zabudowie kuchennej. Nie bez znaczenia jest też brak kosztów przyłącza gazowego – dziś to wydatek przynajmniej 2,5 tys. zł – oraz samej instalacji gazowej wewnątrz (sam piec gazowy to od 3 do ponad 15 tys. zł zależnie od rodzaju). Jeśli porównujemy pompę do pieca olejowego czy na paliwa stałe, musimy odliczyć koszty budowy zbiornika lub miejsca przechowywania opału.

04.

Czystsze środowisko

Brak komina oznacza brak spalin – bo przecież pompa ciepła ich nie produkuje. A to z kolei przekłada się na jakość powietrza i mniejszą ilość zawieszonych w nim pyłów PM2,5 i PM10. Jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla, to pompa ciepła emituje go o 1/3 mniej niż kocioł na gaz ziemny, nie mówiąc już nawet o takich paliwach jak olej czy węgiel. Przy wyborze pompy ciepła warto zwrócić uwagę na zastosowany czynnik chłodzący. Każdy z nich ma określony tzw. potencjał ocieplenia globalnego, czyli to, w jaki sposób wpływa na klimat. Na przykład w pompach LG Therma V jest to czynnik o symbolu R32, z potencjałem ocieplenia 765, czyli o 70 proc. niższym niż w przypadku czynnika R410A, który wciąż jest stosowany przez część producentów.

05.

Nie tylko ciepło

Pompa ciepła – mimo nazwy – może też służyć do chłodzenia powietrza w domu, co jest nie do przecenienia podczas coraz gorętszych w naszym klimacie lat. W pewnym uproszczeniu polega to na tym, że kaloryfery i ogrzewanie podłogowe (płaszczyznowe), które w zimie pompa ciepła ogrzewa, w lecie mogą być przez tę samą pompę schładzane.

06.

Duży wybór typów instalacji

W zależności od potrzeb i możliwości można wybierać z kilku różnych typów pomp. Pierwszy podział dotyczy sposobu pozyskania ciepła – z gruntu, wody (np. powierzchniowej) lub powietrza. Najczęściej wybieraną opcją jest ta trzecia, ponieważ nie wymaga specjalistycznych odwiertów i bardziej skomplikowanych instalacji. Kolejny wybór dotyczy pomp powietrze-powietrze lub powietrze-woda. Tu różnica dotyczy sposobu rozprowadzania ciepła – przez przewody wentylacyjne lub przez podgrzanie wody. Wreszcie – sposób instalacji. Pompa typu split to jednostka zewnętrzna i wewnętrzna, są one połączone przewodami z czynnikiem chłodniczym. Pompa typu hydrosplit to również dwa elementy, ale są połączone za pomocą rur wodnych. Wreszcie – pompa typu monobloc to jedna jednostka na zewnątrz, połączona z wewnętrzną instalacją ogrzewania.

07.

Pompa ciepła z dofinansowaniem

Kupując pompę ciepła, można skorzystać z jednego z kilku programów dopłat, w zależności od rodzaju i wieku budynku oraz sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy. To programy:
- Moje Ciepło – dla nowych domów o podwyższonym standardzie energetycznym;
- Czyste Powietrze – dla starych budynków przy wymianie źródła ciepła (maksymalny dochód roczny 100 tys. zł);
- Czyste Powietrze Plus – zasady jak w programie Czyste Powietrze, ale z możliwą przedpłatą (połowa dotacji przed przeprowadzeniem inwestycji);
- program dofinansowania PGNiG – domy jednorodzinne, warunek to skorzystanie z oferty jednego z partnerów PGNiG;
- Ciepłe Mieszkanie – dla budynków wielorodzinnych, programy termomodernizacyjne prowadzone są przez gminy.

Lada moment mają ruszyć kolejne programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, które mają dotyczyć szerszej puli odbiorców.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.