Dla zdrowia i urody
Jesień i zima to dobry czas, by rozpocząć saunowanie lub wrócić do tej praktyki, czyli hartowania organizmu wysoką temperaturą. Dlaczego? Bo pomaga zadbać o zdrowie, i to zarówno fizyczne (warto wzmocnić odporność), jak i psychiczne (nie ma nic lepszego niż przebywanie w pomieszczeniu z wysoką temperaturą, gdy za oknem szaro i ponuro).Regularne korzystanie z sauny, co jest formą odnowy biologicznej, poprawia stan skóry – sprawia, że ta staje się gładsza i bardziej jędrna. Dobrze wpływa też na krążenie i przemianę materii, zwiększa wydolność organizmu, usuwa toksyny i zmniejsza bóle stawów. Sauna doskonale odpręża, redukuje stres i zmęczenie oraz poprawia jakość snu.Szukacie sposobu na jesienną i zimową chandrę? Spróbujcie zanurzyć się w relaksującej przestrzeni i otulcie się przyjemnym ciepłem.
Sauna sucha czy parowa?
Wyróżniamy kilka rodzajów saun. W najbardziej popularnej saunie suchej (fińskiej) mamy bardzo wysokie temperatury – od 85 st. Celsjusza do 110 st. Celsjusza i niską wilgotność – ok. 10 proc. Uwaga, warto świadomie wybrać poziom ławek, na których będziecie siedzieć w trakcie seansu. Wraz z wyższym poziomem temperatura powietrza rośnie, a wilgotność maleje.
W saunie parowej (łaźni rzymskiej) temperatura nie przekracza 40-60 st. Celsjusza, ale wilgotność sięga nawet 100 proc., co znacznie zwiększa temperaturę odczuwalną.
W saunie infra red (na podczerwień) panują dość niska wilgotność i temperatura – 30-60 st. Celsjusza. Co ciekawe, aż 80 proc. energii promieniowania IR przechodzi w głąb ciała, a jedynie 20 proc. ogrzewa powietrze.
Jak korzystać z sauny?
Saunowanie to naprzemienne ogrzewanie i ochładzanie organizmu. W saunie (to tzw. faza nagrzewania) przebywamy od kilku do kilkunastu minut. Następnie bierzemy chłodny prysznic, zaczynając schładzanie ciała od nóg, rąk, a na koniec okolic serca i karku. Kolejna faza to odpoczynek, np. w grocie solnej czy jacuzzi. Fazy ochładzania i odpoczynku powinny trwać tyle, ile faza nagrzewania. Cykl powtarzamy dwa, trzy razy. Na koniec wydłużamy odpoczynek do 20-30 minut i sięgamy po napój.
Wybierając się do sauny, potrzebujemy 2-3 ręczników, w tym do położenia na ławce i ewentualnego przykrycia – do sauny wchodzimy nago, zapomnijcie o strojach kąpielowych, oraz klapek pod prysznic. Można też zabrać szlafrok do przemieszczania się po saunarium i czapkę do sauny.
Jak przygotować się do saunowania?
Przed wejściem do sauny warto odwiedzić toaletę. Zdejmujemy też wszystkie przedmioty metalowe, zegarek i biżuterię – mogą poparzyć ciało. Telefon zostawiamy w szafce. Następnie bierzemy ciepły prysznic, myjąc się żelem lub mydłem, i dokładnie wycieramy do sucha. Kobiety powinny zmyć makijaż.
Do sauny nie wybieramy się po obfitym posiłku. A jeśli taki zjedliście, to odczekajcie dwie godziny. Przed i po saunowaniu nie powinno się spożywać alkoholu. Warto za to pić dużo płynów – postawcie na wodę, napoje izotoniczne i soki, szczególnie pomidorowy. Wspominaliśmy już o wysokości ławek, na początku warto usiąść na tych niższych.
W saunie obowiązują też określone zasady (wszystko znajdziecie w regulaminie). Cały pobyt zajmuje ok. 2 godz. Po saunie należy unikać aktywności fizycznej. I pamiętajcie, z sauny korzystamy, gdy jesteśmy zdrowi!
Wybieraj spośród 15 saun tematycznych
Gdzie na saunę? W okolicy na pewno znajdziecie odpowiednie miejsce, ale jeśli oczekujecie czegoś ekstra, to powinniście się wybrać do Wręczy koło Mszczonowa. Każdego, kto zaczyna swoją przygodę z saunowaniem, ale też tych, którzy regularnie odwiedzają sauny, na pewno nie zawiedzie oferta Suntago.
Ten największy park wodny w Europie, część projektu Park of Poland, zaprasza zainteresowanych (powyżej 16 roku życia) do Strefy Relax, Saunarium z aż 15 saunami o zróżnicowanej temperaturze i wilgotności powietrza, a także Wellness & SPA oraz do korzystania z basenów witalnych (z wodą solankową, siarkowy i floatingowy).
W świecie wikingów i w polskim lesie
Wracając do strefy Saunaria, w Suntago możecie skorzystać z Valhalli, czyli klasycznej, drewnianej sauny, która przeniesie was do świata wikingów, Rajskiej Plaży w kształcie malediwskiego domku oraz Wioski Egipskiej, na którą składa się pięć saun dopasowanych do różnych oczekiwań gości.
W Saunaria znajdziecie sauny fińskie, dwie bio sauny z niższą temperaturą i wyższą wilgotnością, saunę infrared, gdzie promienie podczerwone wnikają w ciało i bezpośrednio oddziałują na organizm oraz łaźnię parową. W Saunara znajduje się również wyjątkowa sauna Aromatyczna, której wystrój zabiera gości do polskiego lasu. Temperatura, wysoka wilgotność oraz olejki eteryczne oczyszczają drogi oddechowe i uwalniają od stresu.
Skrócona historia Pięknej i Bestii
Seans saunowy to prawdziwa sztuka, która dostarcza niezapomnianych wrażeń. W najprostszej formie saunamistrz polewa nagrzane kamienie pieca wodą zmieszaną z olejkami eterycznymi, a następnie w rytm muzyki rozprowadza powstałą parę ręcznikiem lub wachlarzem (gorące podmuchy ciepła korzystnie wpływają na układ oddechowy i krwionośny).
Często jednak seanse saunowe przypominają spektakle. Saunamistrzowie chętnie się przebierają i wykorzystują różnego rodzaju rekwizyty. W ciągu 15 minut potrafią opowiedzieć historię Pięknej i Bestii, przygody Indiany Jonesa czy przywołać najważniejsze wydarzenia z życia Marii Skłodowskiej-Curie.
Koniecznie sprawdźcie ofertę seansów prowadzonych przez saunamistrzów i poczujcie się jak w teatrze.
Naturalny śnieg w tropikach? To możliwe!
Jeśli – co trudno sobie wyobrazić – zechcecie odpocząć od wysokich temperatur, ochłodę znajdziecie w Mont Blanc, specjalnej przestrzeni, gdzie temperatura spada do −12 st. Celsjusza i można się natrzeć naturalnym śniegiem.
Jeśli wciąż potrzebujecie relaksu, przejdźcie do Koreańskiej Sali Wypoczynku, gdzie dzięki aromaterapii i kojącej muzyce wyciszycie emocje oraz wprowadzicie się w stan medytacji.
W Strefie Saun znajdziecie też grotę solną, w której panuje klimat zbliżony do nadmorskiego. Bloki solne oraz sól granulowana na podłodze groty dzięki podgrzewaniu i wentylacji nasycają powietrze pierwiastkami, które korzystnie wpływają na układ krążenia, oddechowy i nerwowy.
Warto też skorzystać z prysznica Calla o kształcie lilii i z temperaturą wody 16 st. Celsjusza.
Wakacje w tropikach bez opuszczania kraju
Potrzebujecie odpocząć, wyciszyć się i nabrać sił, by z uśmiechem podchodzić do kolejnych wyzwań? Odwiedźcie Suntago! Tu zawsze panuje tropikalny klimat z temperaturą sięgającą 32 st. Celsjusza.
W Suntago możecie spędzić kilka niezapomnianych godzin lub dni. Na miejscu dostępne są noclegi w Suntago Village, jednym z 92 nowoczesnych domków modułowych ze strefami zabaw dla dzieci i przestrzenią do grillowania.
Co ważne, Suntago zaprasza na egzotyczne wakacje przez cały rok. Nie zwlekajcie. W zimne i pochmurne dni, a tych na pewno nie zabraknie, nie ma nic lepszego niż odpoczynek w tropikach.
Najnowsze informacje o Suntago można znaleźć na Facebooku i Instagramie. Bilety wstępu kupicie na stronie www.parkofpoland.com, tam też zarezerwujecie nocleg.
Do zobaczenia w Suntago!