Przez uliczki miast, kilometry plaż i góry
Położony na Morzu Śródziemnym Cypr, a dokładnie jego południowa część zachwyca swoją różnorodnością. To miejsce stworzone dla miłośników rajskich plaż i sportów wodnych, antycznych zabytków, niezwykle interesującej kultury, urzekającej przyrody, zapierających dech krajobrazów oraz pysznej kuchni – cypryjskie potrawy nie bez kozery uznawane są za jedne z najlepszych na świecie.
Godzinami można kluczyć uliczkami urokliwych miast i miasteczek, dzikimi górskimi szlakami i głębokimi wąwozami – ponad 50 proc. powierzchni południowej części wyspy stanowią wysokie, zbudowane ze skał wulkanicznych góry, a także ścieżkami wśród pomarańczowych gajów i winnic.
Cypr to jedyny w swoim rodzaju zakątek świata, który należy odbierać wszystkimi zmysłami. Miejsce, które nie bez powodu upodobała sobie Afrodyta.
UNESCO nie może się mylić
Pafos – czwarte co do wielkości miasto Cypru – jest na wyciągnięcie ręki czy raczej skrzydła samolotu. W trzy godziny dotrzemy tu m.in. z Katowic. Dlaczego warto się tu wybrać? Najlepszą rekomendacją niech będzie fakt wpisania miasta na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To tu – w dawnej stolicy Cypru – znajdują się zabytki z każdego okresu istnienia wyspy.
Miasto podzielone jest na dwie części: położone na wzgórzu Górne Pafos oraz leżące nad morzem Nowe Pafos z pięknym portem. Obie kuszą licznymi i doskonale zachowanymi zabytkami, pięknymi plażami i trasami spacerowymi oraz świetnymi restauracjami i nadmorskimi tawernami. Pafos to także idealna baza wypadowa.
Zabytki światowej klasy
Pafos docenią miłośnicy historycznych zabytków. Wśród wielu doskonale zachowanych budowli znajduje się m.in. wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Zamek Pafos. Sięgający czasów bizantyjskich fort wznosi się tuż przy porcie. Przez lata pełnił funkcje obronne, tu też mieściło się więzienie oraz magazyny.
Godny uwagi jest także Park Archeologiczny – kompleks zabytków, w tym przedstawiające sceny z greckiej mitologii mozaiki z II-V w., 100 grobowców nazywanych królewskimi i przypominających te odnalezione w Aleksandrii (ozdobione freskami i dorycką kolumnadą) oraz odeon, w którym do dziś odbywają się koncerty i spektakle teatralne.
Odpoczywając w Pafos, warto też korzystać z uroków Alei Posejdona, popularnego bulwaru, przy którym znajdują się liczne restauracje, kawiarnie, bary i dyskoteki.
Śladami Afrodyty
Okolice Pafos należą do bogini Afrodyty, a jednym z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Petra tou Romiou, czyli Skała Afrodyty. To właśnie na tej plaży – jak czytamy w greckiej mitologii – z piany wyłoniła się bogini miłości. Petra tou Romiou to jedno z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych miejsc na Cyprze, a zarazem wyjątkowo urokliwy zakątek z białymi skałami i turkusową wodą. Tu spełniają się miłosne życzenia.
Drugim miejscem związanym z boginią jest położona w ogrodzie botanicznym na Półwyspie Akamas Łaźnia Afrodyty. To tu – jak głosi legenda – Afrodyta miała się spotykać ze swoim kochankiem Adonisem. Urokliwe jeziorko, do którego wpływa woda ze znajdującej się tuż obok groty, to kolejne must see dla tych, którzy odpoczywają w Pafos.
Wokół Pafos
Pafos to doskonała baza wypadowa po okolicy. W Kato Pafos znajduje się chroniony UNESCO XIII-wieczny kościół Panagia Chrysopolitissa. Za jego murami stoi filar św. Pawła, gdzie według tradycji apostoł został ukarany za szerzenie wiary chrześcijańskiej. Pozostając przy obiektach sygnowanych UNESCO, w Geroskipou odnajdziemy z kolei bizantyjski trójnawowy kościół z IX w o unikatowym na skalę światową kształcie beczki.
Obowiązkowym punktem wycieczki jest teatr w Kourionie z II w p.n.e. To jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych Cypru. Rozciąga się stąd też niezapomniany widok na Zatokę Akrotiri.
Ciekawą atrakcją jest również wrak frachtowca Edro III znajdujący się niedaleko Pegei. Jednostka rozbiła się o skały podczas sztormu w grudniu 2011 r.
Zjawiskowa przyroda
Pafos i jego okolice słyną z zachwycającej przyrody. Nie brakuje tu pięknych plaż i urokliwych zatok. Jedna z nich – Zatoka Lara – to rezerwat żółwia zielonego i żółwia olbrzymiego.
Południowo-zachodnia część wyspy to raj dla wielbicieli sportów wodnych. Doskonała pogoda i urozmaicona linia brzegowa zachęcają do rejsów statkiem, nurkowania do podwodnych jaskiń czy surfowania. Miłośnicy kąpieli na pewno docenią uroki Błękitnej Laguny z krystalicznie czystą lazurową wodą.
A jeśli chcielibyście odpocząć od kąpieli i plażowania, koniecznie wybierzcie się do Wąwozu Avakas. Trasa wiedze wśród wysokich na 30 m wapiennych skał.
Gotowi na niezapomniany urlop? Nie zwlekajcie, rezerwujcie pobyt.