Rodzicielski ubaw po pachy, czyli co warto wiedzieć o kupce malucha?

Rodzicielski ubaw po pachy, czyli co warto wiedzieć o kupce malucha?

01.

Pierwsza kupka malucha to smółka

Świeżo upieczeni rodzice bardzo często zwracają uwagę na to, jak wygląda pierwsza kupka ich pociechy. U noworodków mamy do czynienia z tzw. smółką, czyli kleistym i czarno-zielonym stolcem pozbawionym zapachu. Taki kolor spowodowany jest dużą zawartością bilirubiny – żółtego barwnika określającego funkcje wątroby. Smółka zawiera także wody płodowe i śluz. Maluch wydala ją przez pierwsze 2-3 dni życia. Następnie pojawiają się tzw. stolce przejściowe, które są jaśniejsze i mają luźną konsystencję. Jest to efekt zasiedlania przewodu pokarmowego dziecka przez bakterie tworzące florę jelitową. Co ciekawe, smółka zaczyna gromadzić się w jelitach jeszcze przed narodzeniem, a konkretnie ok. 4-5 miesiąca życia płodowego.

02.

Gęstość zależy od rodzaju mleka

Istnieje różnica w częstotliwości oddawania stolca i jego konsystencji między dziećmi karmionymi piersią i butelką. Kupka maluszka, który spożywa mleko mamy jest żółtawa, ma papkowatą konsystencję i lekko kwaśny zapach przypominający serwatkę mleka. To dlatego, że układ pokarmowy wciąż jeszcze przyzwyczaja się do trawienia m.in. laktozy, która za sprawą bakterii ulega fermentacji. Niemowlę zazwyczaj wypróżnia się bez większego wysiłku, a pieluszkę trzeba zmienić zaraz po posiłku. Gdy układ pokarmowy zaczyna się normować, ilość wypróżnień reguluje się do 2-3 razy w ciągu dnia. W przypadku maluchów karmionych butelką częstotliwość wypróżnień jest nieco mniejsza. Stolec jest bardziej uformowany i gęsta – może przypominać plastelinę.

03.

Zdarza się nawet 10 razy dziennie

Oczywiście wiele zależy od tego, co maluszek je. Noworodki karmione piersią robią zwykle więcej kupek na dzień niż te, które piją mleko modyfikowane. W pierwszych dniach życia dziecko, któremu podaje się mleko naturalne, potrafi robić kupę od 10 do kilkunastu razy na dzień. W przeciwieństwie do nich maluszki karmione mlekiem sztucznym wypróżniają się rzadziej, zazwyczaj ok. 4 razy dziennie. W drugim półroczu życia rozpocząć się mogą biegunki – problem ten dotyka przede wszystkim dzieci w wieku od roku i może trwać nawet do 5 lat. Pamiętajmy jednak, że system trawienny wciąż się rozwija – od ilości stolców ważniejsza jest ich jakość. Jeśli kupka jest miękka, a dziecko pogodne, rozwija się prawidłowo, chętnie zjada posiłki i ma miękki brzuszek, to nie ma powodów do obaw.

04.

Może mieć bardzo różne kolory

Na podstawie wyglądu niemowlęcej kupki często można ocenić to, jak czuje się dziecko. Świadczy o tym wygląd stolca, a może on mieć różne barwy. Prawidłowa kupka zdrowego malca powinna być złocista lub musztardowa. Jeśli jest zielona ze śluzem, możemy mieć do czynienia z zakażeniem pokarmowym. Z kolei biały lub szary odcień bywa objawem niedrożności dróg żółciowych, a bardzo ciemny, brązowo-czarny kolor często oznacza zatwardzenie. Oczywiście warto zwracać uwagę nie tylko na potencjalne dolegliwości, ale również na to, co dziecko jadło. Po buraczkach kupka będzie czerwona, po marchewce – żółta, a po szpinaku – zielonkawa. Biegunki u maluchów mają zwykle jasny kolor i są luźne, z grudkami. Czasami mogą mieć nieprzyjemny zapach, ale nie jest to regułą.

05.

Skład kupy może podrażniać skórę

Kał i mocz mogą powodować nadmierne nawodnienie i wilgotność, co osłabia naturalną barierę ochronną skóry, czyniąc ją bardziej przepuszczalną dla substancji drażniących. Enzymy trawienne zawarte w kupie rozprzestrzeniają się dalej i oddziałują na inne partie skóry. Gdy dzieci zaczynają się wiercić i ruszać, otarcia powodują podrażnienia. Jeżeli obawiamy się, że pieluszka zacznie przeciekać i mówiąc wprost będziemy mieć do czynienia z "wybuchowym problemem", wypróbujmy zupełnie nowe pieluchomajtki od Pampers. Mają specjalną kieszonkę Stop & Protect, a także podwójną osłonkę wokół nogawek, która zapobiega przeciekaniu, zapewniając doskonałą ochronę. Pełne dopasowanie 360 st. zapobiega szczelinom i przeciekom przez noc i chroni nawet do 12 godzin. Już nigdy więcej nie musimy obawiać się kupy po pachy!

06.

Przyczyny biegunki leżą w diecie

Badania sugerują, że czynniki żywieniowe, takie jak niskie spożycie tłuszczu oraz nadmierne spożycie soków owocowych, węglowodanów (fruktozy) i sorbitolu, mogą odgrywać rolę w biegunce czynnościowej. Zdaniem dr Philippy Kaye spożywanie większej ilości tłuszczu może pomóc w powstrzymaniu biegunki. Według ekspertki rodzice często uważają, że zdrowsze jest ograniczenie spożycia tłuszczu przez dziecko do minimum. Tymczasem małe dzieci potrzebują odpowiedniej ilości tłuszczu dla zdrowego rozwoju. Z kolei Lucy Upton uważa, że duże porcje owoców, soków owocowych, smoothie, suszonych owoców i saszetek mogą przyczynić się do wystąpienia biegunek, ponieważ zawierają mało błonnika, za to dużo naturalnego cukru.

07.

Biegunka może świadczyć o alergii

Według badań aż 45 proc. rodziców wyznaje, że przynajmniej kilka razy w tygodniu ma do czynienia z "kupą po pachy" u maluszków. Z reguły to normalne zjawisko, ale biegunka może być również spowodowana takimi schorzeniami, jak celiakia, alergie pokarmowe, choroby zapalne jelit czy infekcje przewodu pokarmowego. Jeśli podejrzewamy, że dziecko ma nietolerancję pokarmową, pamiętajmy, by samemu nie decydować o zmianie diety. Najlepiej skonsultować się z pediatrą, który pomoże ustalić plan działania. Zadbajmy też o ochronę skóry – tu sprawdzą się pieluszki Pampers® Baby dry Diaper Pants lub Pampers® Premium Protection Diaper Pants. Wyposażone są we wspomnianą kieszonkę Stop & Procect, która pomaga zapobiegać "wybuchowym" wyciekom z tyłu pieluszki i zapewnia najlepszą ochronę. Dzięki ulepszonym szwom bocznym, które można rozerwać, zmiana pieluszki jest jeszcze łatwiejsza.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.