Szpitalna wyprawka dla mamy.
Zobacz, czego nie może w niej zabraknąć

Szpitalna wyprawka dla mamy.
Zobacz, czego nie może w niej zabraknąć

01.

Niezbędne dokumenty

Poród to niezwykłe wydarzenie. Emocje sięgają zenitu, łatwo wtedy zapomnieć o najbardziej oczywistych rzeczach. I właśnie dlatego torbę do porodu warto spakować wcześniej, najlepiej dzierżąc w dłoniach wydrukowaną listę (np. ten tekst) i wykreślać z niej te punkty, które zostały już zrealizowane. Szpitalną wyprawkę dobrze podzielić na dwie torby – dla mamy i dla dziecka. W tej dla mamy muszą znaleźć się niezbędna dokumenty: karta ciąży, dowód osobisty i numer NIP pracodawcy lub działalności gospodarczej, jeśli rodząca taką prowadzi. Jeśli przygotowałaś plan porodu, dołącz go do dokumentacji.

02.

Wyniki badań

Do szpitalnej torby koniecznie spakuj wyniki badań wykonanych w ciąży: USG (najlepiej wszystkich, koniecznie ostatniego), oryginał wyniku badania grupy krwi z czynnikiem Rh z przeciwciałami, wyniki badań wykonane w ostatnim trymestrze ciąży w kierunku WR, HBS Ag, HCV, HIV, ostatniej morfologii krwi i analizy moczu, wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku Streptoccocus agalactiae (GBS), wykonany po 35. tygodniu ciąży.

03.

Przyjmowane na stałe leki

Jeśli chorujesz na jakąś chorobę przewlekłą, koniecznie zabierz ze sobą do szpitala leki, które na stałe przyjmujesz. Zabierz także wyniki badań wykonywanych na zlecenie lekarza prowadzącego i spisane przez niego zalecenia. W trakcie porodu naprawdę może się okazać, że nie jesteś w stanie odpowiedzieć na najprostsze pytania.

04.

Koszule do porodu i karmienia

Do szpitalnej tory spakuj koszulę do porodu – nie musi być to specjalna koszula do rodzenia. Może być to zwykła koszula nocna lub T-shirt. Wybierz ubranie, z którym bez trudu się rozstaniesz, gdyż najpewniej po porodzie nadawać się będzie do wyrzucenia.

W szpitalu spędzisz prawdopodobnie 2–3 doby, na każdą dobę pobytu zabierz jedną koszulę. Wybierz takie, które umożliwią karmienie piersią. Oprócz koszul powinnaś zabrać ze sobą także szlafrok oraz kapcie/klapki (także pod prysznic).

05.

Przybory toaletowe

Nie zapomnij o ręcznikach, w tym ręcznikach papierowych (są dużo bardziej higieniczne), delikatnych środkach myjących (żel pod prysznic, szampon do włosów), preparacie do higieny intymnej (najlepiej przeznaczonym dla kobiet po porodzie), szczoteczce i paście do zębów oraz szczotce lub grzebieniu do włosów. Przydatne będą także chusteczki higieniczne, dezodorant i kosmetyki, bez których nie wyobrażasz sobie życia (np. ulubiony krem do twarzy, krem do rąk, pomadka nawilżająca).

06.

Środki higieniczne

Podstawą wyposażenia szpitalnej torby są środki higieniczne: podpaski o dużej chłonności i podkłady poporodowe. Na początek będziesz potrzebować nawet kilkunastu sztuk na dobę. Potrzebne Ci będą też jednorazowe majtki poporodowe – kilka sztuk. Przydatne mogą okazać się też podkłady higieniczne, które można rozłożyć na szpitalnym prześcieradle.

07.

Laktator

Początki karmienia piersią bywają naprawdę trudne. Świeżo upieczoną mamę może spotkać zarówno nawał pokarmu, jak i sytuacja, w której maluch nie potrafi jeszcze dobrze ssać piersi lub mleka jest zbyt mało i laktację trzeba dopiero rozkręcić, zwłaszcza po cesarskim cięciu.. W takich przypadkach wybawieniem okaże się laktator. Szczególnie polecamy laktatory Philips Avent, w tym laktator elektryczny Philips Avent Natural Motion , odwzorowujący naturalny proces ssania, dzięki czemu jest niezwykle skuteczny. Sprawia, że mleko wypływa szybciej, a delikatne silikonowe nakładki dopasowują się do niemal każdej piersi, więc laktator bez obaw możesz wybrać jeszcze przed porodem.

08.

Akcesoria do karmienia

Oprócz laktatora warto mieć w torbie akcesoria do karmienia – pojemniki na odciągnięte mleko , lub woreczki. Koniecznie zabierz też wkładki laktacyjne zabezpieczające przed przeciekaniem pokarmu oraz muszle laktacyjne , które zbierają nadmiar pokarmu w trakcie karmienia lub korzystania z laktatora, a dodatkowo chronią podrażnione lub popękane brodawki i przyspieszają ich leczenie.

09.

Rzeczy codziennego użytku

Telefon komórkowy stał się dziś rzeczą pierwszej potrzeby. Do szpitala zabierz nie tylko sam aparat (przyda się do bycia w kontakcie i robienia zdjęć maleństwu), ale i ładowarkę (ilość przychodzących z gratulacjami wiadomości na pewno doprowadzi do szybkiego rozładowania baterii). Pod ręką zawsze dobrze też jest mieć gotówkę.

10.

Woda i przekąski

Szpitale zapewniają oczywiście wyżywienie, ale poród to ogromny wysiłek dla organizmu, który sprawia, że będziesz odczuwać wielką potrzebę uzupełnienia kalorii. W szpitalnej torbie warto mieć przekąski, które szybko postawią Cię na nogi, np. czekoladę i orzechy/bakalie, ale możesz spakować właściwie wszystko, co lubisz. Nie zapomnij też o wodzie, najlepiej w małych butelkach, niewymagających odkręcania (butelki z "dziubkiem"), dużo wygodniej pić z nich, gdy trzyma się w ramionach noworodka.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.