5
niezawodnych sposobów
na oswojenie prądożerców

5 niezawodnych sposobów na oswojenie prądożerców

01.

Pralka: ładuj do pełna

Jak oswoić prądożerców, a więc obniżyć zużycie prądu przez takie urządzenia jak pralka, lodówka, piekarnik, telewizor i konsola do gier?

Zacznijmy od pralki, jednego z największych prądożerców. Kupując nową, warto postawić na taką o klasie energetycznej A [1], ale możemy także sprawić, że nawet mniej energooszczędny sprzęt będzie zużywał mniej prądu. Kluczowe jest załadowanie pralki do pełna, a następnie wybór niższej temperatury prania – większość ubrań nie potrzebuje i nie lubi wysokich temperatur. Jak wylicza E.ON, piorąc w 30 st. C, można zmniejszyć zużycie energii nawet o 40 proc.

Warto też korzystać z programów oszczędzających energię. I regularnie konserwować sprzęt. Usuwanie kamienia z grzałki czy czyszczenie filtrów pozwala utrzymać wydajność energetyczną pralki.

[1] Najwyższej klasie energetycznej według nowej klasyfikacji efektywności energetycznej sprzętu AGD, wprowadzonej przez Unię Europejską w 2021.

/ fot. materiały partnera
02.

Lodówka: ustaw wyższą temperaturę

Szacuje się, że lodówka może odpowiadać za zużycie nawet 30 proc. energii w domu. Tu – podobnie jak w przypadku pralki – najważniejsze jest ustawienie odpowiedniej temperatury. Według zaleceń powinna się ona wahać między 4 a 7 st. C – w takim przedziale produkty zachowują świeżość. Im wyższa wartość, tym mniejsze zużycie prądu. Jak podaje E.ON, podniesienie temperatury w lodówce o 1 st. C pozwala ograniczyć zużycie o 6 proc. W zamrażarce optymalna temperatura to –18 st. C.

Warto też pamiętać, że każde otwarcie lodówki podnosi temperaturę w jej wnętrzu. Lepiej więc nie otwierać drzwi bez potrzeby, a tym bardziej zostawiać ich otwartych na dłużej. Nie wkładaj do lodówki ciepłych dań – to zwiększa pobór mocy. I zadbaj o równomierne rozłożenie produktów.

/ fot. materiały partnera
03.

Piekarnik: korzystaj z termoobiegu

W prosty sposób można też ograniczyć zużycie prądu przez piekarnik elektryczny. Zacznij od rzadszego jego otwierania podczas pracy – każde uchylenie drzwiczek (nawet na kilka sekund) sprawia, że wychłodzone urządzenie potrzebuje dodatkowej energii do ponownego wyrównania temperatury.

Można korzystać z termoobiegu, który skraca czas przygotowania potraw. Włączanie tej funkcji za każdym razem – jak wylicza E.ON – pozwala zmniejszyć zużycie energii przez urządzenie nawet o 28 proc.

Warto też piec kilka rzeczy jednocześnie, a także wyłączać sprzęt wcześniej. Często przez ostatnie minuty danie może dochodzić już w wyłączonym, ale wciąż nagrzanym piekarniku. Spróbujcie też wraz z domownikami wyłączać oświetlenie za każdym razem, gdy go nie potrzebujecie.

/ fot. materiały partnera
04.

Telewizor: sprawdź poziom jasności

Wystarczy też wdrożyć w domu kilka prostych zasad, by zmniejszyć pobór mocy przez telewizor. Zaczynajmy od najbardziej oczywistej, która mówi "wyłącz, gdy nie oglądasz" – zdarza się, że telewizor jest włączony przez cały dzień, bo np. nie lubimy panującej w domu ciszy.

Kolejna rzecz to regulacja jasności. Warto sprawdzić, czy telewizor nie ma ustawionego domyślnego poziomu jasności, który często jest zbyt wysoki – szczególnie, gdy oglądacie telewizję w ciemnym pokoju. Jak uświadamia swoim klientom E.ON, wystarczy zredukować jasność obrazu o 50 proc., by obniżyć zużycie prądu o 35 proc.

Warto też korzystać z funkcji oszczędzania energii, które są dostępne w większości modeli, w tym np. z "trybu uśpienia", który automatycznie wyłączy telewizor po określonym czasie.

/ fot. materiały partnera
05.

Konsola do gier: wyłącz, gdy nie grasz

Granie na konsoli to jedna z ulubionych rozrywek w wielu domach. Dość prądożerna, co trzeba sobie uczciwie powiedzieć. I tu można jednak wdrożyć kilka prostych zasad, które pozwolą zmniejszyć zużycie prądu przez sprzęt.

Przede wszystkim warto skorzystać z funkcji automatycznego wyłączania – konsola sama się wyłączy po określonym czasie bezczynności. Znaczenie mają też ustawienia wyświetlacza – im mniejsza jasność, tym mniejsze zużycie prądu oraz aktualizacje oprogramowania – trzeba być z nimi na bieżąco, bo wiele z nich poprawia wydajność konsoli, co może prowadzić do zmniejszenia zużycia energii. Oczywistym sposobem na oszczędzanie jest wyłączenie konsoli po zakończeniu grania albo choćby samego pada, np. wtedy, gdy nie jest nam już potrzebny drugi kontroler. Ważny jest też dobór energooszczędnych akcesoriów, np. wydajnych akumulatorów do kontrolerów.

/ fot. materiały partnera
06.

Oswajaj prądożerców każdego dnia

Wiedza to skarb, a w tym przypadku także mniejsze zużycie prądu. Dlatego też E.ON angażuje się w podnoszenie świadomości całych rodzin, pokazując, że działanie każdego domownika może przełożyć się na konkretne oszczędności energetyczne.

Co ważne, nie muszą to być spektakularne zmiany, liczą się małe kroki i konsekwencja. Zresztą przekonajcie się sami. Więcej sposobów na to, jak oswoić prądożerców, można znaleźć na stronie kampanii.

E.ON Polska stworzył też interaktywny Kalkulator online – Szkoda Prądu. To łatwe w obsłudze narzędzie odwzorowuje nasz dom w świecie wirtualnym i pozwala sprawdzić, jak możemy zmniejszyć zużycie energii, stosując się do kilku prostych zasad.

/ fot. materiały partnera
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.