Nie stracisz czasu na stanie w korkach
Jazda na rowerze po mieście praktycznie nie ma wad. Wyliczenia GDDKiA pokazują, że rower jest najszybszym środkiem transportu na dystansie do 4,5 km. Pozwala sprawniej i szybciej niż samochodem czy autobusem dojechać pod wskazany adres – różnicę w czasie szczególnie mocno można odczuć we wrześniu, gdy po wakacjach ulice polskich miast toną w korkach. Rowery pozwalają też uwolnić miejsca parkingowe w coraz bardziej zatłoczonych centrach. Na jednym miejscu przeznaczonym dla auta osobowego może zaparkować aż 10 jednośladów.
Infrastruktura rowerowa w Polsce cały czas się rozrasta. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego w ostatnich 10 latach długość dróg rowerowych w kraju zwiększyła się o 146 proc., czyli o prawie 13 tys. km – obecnie jest ich już ponad 20 tys. km.
Dasz dobry przykład
Europejski Tydzień Mobilności (16–22 września) to dobra okazja, by przypomnieć ogromny wpływ przesiadki na rower na ochronę środowiska. Jednoślad należy do najbardziej ekologicznych środków transportu. Dwa kółka napędzane siłą mięśni nie potrzebują paliwa, nie hałasują i nie wytwarzają spalin.
Rower w mieście to spadek emisji CO2. To ważne, bo Polska należy do jednych z największych emitentów dwutlenku węgla w Europie. Naukowcy z Oxfordu obliczyli, że rowerzyści pozostawiają po sobie o 84 proc. mniejszy ślad węglowy niż podróżni, którzy korzystają z innych pojazdów. Co więcej, jazda rowerem jest aż 30 razy bardziej ekologiczna niż autem spalinowym, ba przewyższa w tym względzie samochód elektryczny i to aż dziesięciokrotnie.
Zadbasz o swoje zdrowie i kondycję
Bez względu na to, czy korzystasz z jednośladu podczas dojazdów do pracy, czy uprawiasz kolarstwo turystyczne w wolnym czasie – rower to zdrowie. Nawet kilkunastominutowa przejażdżka poprawia kondycję, modeluje sylwetkę i pozwala spalić kalorie.
Co więcej, jazda rowerem – w przeciwieństwie do innych sportów – jest całkowicie bezpieczna dla organizmu. Nie obciąża kolan ani stawów. Kręcenie korbami wzmacnia mięśnie łydek, ud, pośladków, rąk i brzucha. Rower ma też korzystny wpływ na kręgosłup.
Regularna jazda to także lepsza praca serca i ogromna porcja endorfin. Hormony szczęścia wytwarzane przez organizm podczas aktywności fizycznej wpływają na nasze ogólne zadowolenie i pomagają zredukować stres.
Bez problemów zaparkujesz pod sklepem
Do przesiadki na rower nie tylko z okazji ETM, ale także każdego innego dnia w roku zachęca Decathlon. Największa sieć sklepów sportowych oferuje nie tylko szeroki wybór jednośladów (m.in. trekkingowe, MTB, szosowe, elektryczne i dziecięce), odzieży oraz niezbędnych akcesoriów, ale również organizuje liczne inicjatywy promujące jazdę na rowerze.
Marka stawia na infrastrukturę wspierającą ekomobilność. Decathlon inwestuje w parkingi rowerowe dla klientów. W 2023 r. firma zmodernizowała osiem obiektów, a w kolejce czekają następne.
- Zachęcamy do wybrania się do Decathlonu właśnie na rowerze. Gwarantujemy, że wtedy parkowanie nie będzie żadnym problemem, a dodatkowo zrobimy coś dobrego dla naszego organizmu! - przekonuje Jacek Płaza, Chief Sustainability Officer w Decathlon Polska.
Połączysz przyjemne z pożytecznym!
Decathlon nagradza aktywność – program Decathlon Active pozwala zamienić 1 godz. aktywności w tygodniu na 50 pkt., które następnie można wymieniać na vouchery do sklepu. Wystarczy zarejestrować się w Decathlon Active i połączyć konto z aplikacją rejestrującą aktywność.
- To program, którym zachęcamy Polaków do regularnej aktywności, przynajmniej 1 godz. tygodniowo. Choć wydaje się, że to niewiele, to dla naszego organizmu jest znaczące. Nie musi to być wyczerpujący trening, wystarczy rekreacyjna przejażdżka rowerem – mówi Jacek Płaza.
Pracownicy Decathlon także otrzymują bonus za przesiadkę na inny niż samochód środek transportu. Od czerwca do programu przystąpiło ponad 850 osób. Co ważne, dojeżdżając do pracy mogą one skorzystać z floty jednośladów, którą tworzy ponad 230 pojazdów.
Korzystaj z usług cyrkularnych
Sieć oferuje wiele usług cyrkularnych. Opcja Buyback pozwala klientom sprzedać rower, którego nie potrzebują. Zepsuty mogą z kolei naprawić – z usługi Serwis skorzystało już niemal 70 tys. rowerzystów!
Decathlon daje też produktom drugie życie. Dzięki rozwiązaniu Second Life 10 tys. rowerów z drugiej ręki trafiło do kolejnych właścicieli. Zainteresowaniem klientów cieszy się także usługa Rent, czyli wypożyczalnia sprzętu. Jeden rower średnio jest używany aż 18 razy.
- Nasze usługi cyrkularne cieszą się coraz większą popularnością. I dobrze, bo pozwalają nam ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Po co wyrzucać sprawny rower tylko dlatego, że nasze dziecko już z niego wyrosło? Dajmy mu drugie życie! Naprawiajmy produkty – to oszczędność dla naszego portfela i planety – zachęca Jacek Płaza.
Ustawiaj się na rower z Decathlonem
Sieć organizuje liczne akcje zachęcające do jazdy na rowerze. Przykładem jest Roweroterapia. Cel? Przypomnienie korzyści płynących z regularnego treningu rowerowego. Akcję wsparł m.in. Tour de Pologne.
Marka stawia też na ustawki rowerowe z klientami, a więc wspólne treningi, na które można się zapisać przez Decathlon GO.
- Uprawianie sportu daje nam mnóstwo radości i endorfin. A uprawianie go z innymi często jest jeszcze lepsze! Ustawki rowerowe, to nie tylko dodatkowa motywacja, aby wyjść z domu, ale też świetna okazja do poznania nowych osób, które tak jak my kochają jeździć na rowerze - zachęca Jacek Płaza.
Zostaw samochód i przesiądź się na bardziej zrównoważony środek transportu! Szeroką ofertę nowych i używanych rowerów znajdziesz w sklepach Decathlon oraz na stronie decathlon.pl.