10 rozwiązań, które ułatwiają codzienne życie. Dom wypełniony technologią.

10 rozwiązań, które ułatwiają codzienne życie. Dom wypełniony technologią.

01.

Czułe oświetlenie

Wyobraź sobie, że wchodzisz do mieszkania, gdzie automatycznie zapala się światło, a gdy w pomieszczeniu nikogo nie ma, oświetlenie wyłącza się samo po kilku minutach. Tak właśnie działają inteligentne systemy, które mają do zaoferowania szereg innych, ciekawych funkcji. Sprytnym rozwiązaniem są np. lampki LED z regulowanym światłem, którym można sterować za pomocą dotyku lub aplikacji mobilnej. Jeśli w danym momencie chcesz czytać książkę lub pracować na komputerze, lampka automatycznie dobiera odpowiednią barwę oraz moc światła do danej czynności. Jeżeli planujesz wyjazd, możesz ustawić system tak, by światło w domu rozświetlało się i gasiło na zmianę. Stworzy to wrażenie, że w mieszkaniu jest jakaś osoba i odciągnie uwagę potencjalnych włamywaczy.

02.

Asystent żywności

Nowoczesne lodówki z łatwością dopasowują się do bieżących potrzeb oraz nawyków żywieniowych. Podłączone do systemów smart mogą nawet aktywować piekarnik lub zmywarkę. Wyposażone są w technologię smart, która pozwala m.in. zmieniać funkcje mrożenia i chłodzenia za pomocą smartfona, a także pomaga przedłużać świeżość jedzenia. Interfejs na panelu dotykowym pozwala na tworzenie list zakupowych, a nawet informuje, które produkty spożywcze trzeba będzie niebawem uzupełnić. Co ciekawe, w Korei Południowej powstają obecnie apartamenty, w których znajdą się chłodziarki oraz inne urządzenia reagujące na głos. Będzie można nimi sterować poprzez system automatyki domowej na odległość. Przez specjalną aplikację użytkownicy będą mogli np. zamówić jedzenie czy sprawdzić zużycie energii elektrycznej.

03.

Kawa ze smartfona

Tak naprawdę chodzi o innowacyjne ekspresy ciśnieniowe, którymi można zarządzać na odległość. Wystarczy, że wybierzesz daną opcję, a po powrocie do domu ze spaceru z psem czekać będzie na ciebie aromatyczna kawa. Masz ochotę na ulubione espresso albo modne fair trade? W takim ekspresie przygotujesz ulubiony napój dosłownie za dotknięciem przycisku. Na panelu wybierzesz pojemność filiżanek nie tylko dla siebie, ale i dla reszty domowników. Automatyczne systemy umożliwiają także czyszczenie i odkamienianie w jednym cyklu, natomiast funkcje pary aktywują czyszczenie po każdym parzeniu.Warto wiedzieć, że na rynku mamy ekspresy z funkcją zero energy, która wspiera ochronę środowiska. Po upływie nastawionego czasu urządzenie automatycznie odłącza się od zasilania, co wpływa na mniejsze zużycie energii.

04.

Indukcyjność

Wśród sprzętów gospodarstwa domowego znajduje się oczywiście płyta indukcyjna o minimalistycznym wyglądzie, która pozwala na szybkie i bezpieczne gotowanie. W takim urządzeniu nagrzewa się tylko pole pod garnkiem, a reszta powierzchni zostaje chłodna. Jeśli korzystasz z indukcji, wiesz, jak proste jest jej użytkowanie oraz jak szybko można zagotować wodę. Inteligentne płyty potrafią jednak znacznie więcej, np. automatycznie wykrywają garnek lub wykorzystują ciepło resztkowe do ogrzania naczynia. Za pomocą przycisku możesz połączyć dwie strefy grzewcze w jedną, a gdy korzystasz tylko z jednego pola, pozostałe są wyłączone. Ciekawym rozwiązaniem są intuicyjne funkcje, które regulują temperaturę – potrafią zmniejszać moc, kiedy temperatura osiąga punkt wrzenia.

05.

Eko zmywarka

Większość nowoczesnych zmywarek ma wbudowane ekologiczne programy oszczędzające wodę i prąd. Niektóre modele wyposażone są nawet w inteligentne czujniki diagnozujące załadunek. A nawet urządzenia te potrafią poddawać recyklingowi wodę z poprzedniego zmywania. Pobierają ją z płukania i wykorzystują do np. do namaczania lub mycia w kolejnym cyklu. Na rynku mamy też zmywarki, które można podłączyć do ciepłej wody. Oczywiście jest to opłacalne, pod warunkiem że dom jest wyposażony w kolektory słoneczne. Kiedy nie ma słońca, urządzenie pobiera wtedy zimną wodę. Ciekawym wariantem jest również możliwość zapisania ulubionych programów – parametry włączysz za pomocą aplikacji na smartfona lub bezpośrednio na panelu sterującym. Sprzęt zapamiętuje też najczęściej używane kombinacje.

06.

Robot sprzątający

W nowoczesnym domu nie może zabraknąć oczywiście iRobota Roomba w wersji i7 lub i7+. Ten niezależny sprzęt pozwala na gruntowne odkurzanie wszystkich rodzajów podłóg. Co istotne, można go zaprogramować tak, aby włączył się o konkretnej godzinie. Za sprawą funkcji Imprint Smart Mapping robot zapamiętuje trasę, omija przeszkody i dociera nawet do trudno dostępnych miejsc. Możesz nim sterować za pomocą swojego smartfona – wystarczy tylko zainstalować aplikację iRobot HOME. Dodatkowa funkcja DirtDetect pozwala na wykrywanie brudu i koncentrację pracy, a ruchoma głowica czyszcząca z 2 gumowymi szczotkami głównymi sprząta ściśle przylegając do podłoża. Jeżeli iRobot rozładuje się w trakcie sprzątania, samodzielnie wraca do stacji dokującej, ładuje akumulator i kontynuuje sprzątanie.

07.

Smart TV

Dziś już mało kto wyobraża sobie telewizję bez intuicyjnego panelu, opcji programowania ulubionych kanałów czy szerokiego dostępu do platform streamingowych. Mając Smart TV, możesz mieć dostęp do przeglądarki internetowej, muzyki, filmów oraz zdjęć. Oprócz tego sprzęt potrafi łączyć się z innymi urządzeniami w domu, np. tabletem, smartfonem, a nawet oświetleniem. W bardziej zaawansowanych modelach istnieje możliwość sterowania głosem. Co do samych platform, mowa tu zarówno o bezpłatnych serwisach, takich jak choćby YouTube, Skype, stacje radiowe i pogodowe, jak również płatnych źródeł, np. Netflix, Prime Video czy Ipla. To dostęp do olbrzymiej bazy treści – wybierasz to, co chcesz oglądać, w każdej chwili możesz przerwać, a potem wrócić do tego samego miejsca, w którym zatrzymał się film.

08.

Intuicyjna pralka

Obowiązkowym elementem wyposażenia domu jest również pralka. Producenci stale udoskonalają te urządzenia, aby mogły pełnić szereg nie tylko podstawowych, ale i zaawansowanych funkcji. Jedną z nich jest aplikacja umożliwiająca wybór odpowiedniego programu – możesz na odległość monitorować stan pralki, a także korzystać z porad na temat pielęgnacji tkanin. Jeśli chcesz jeszcze lepiej zadbać o swoje ubrania, pomyśl o połączeniu funkcji prania i suszenia. Nowoczesne pralko-suszarki potrafią automatycznie dozować detergenty, zapamiętują codzienne zwyczaje domowników, a nawet doradzają, który program będzie najlepszy dla danych tkanin. Niektórymi pralkami można nawet sterować za pomocą głosu – ciekawe jest to, że potrafią na podstawie prognozy pogody wybrać najlepszy moment na zrobienie prania.

09.

Czujniki bezpieczeństwa

Tego rodzaju rozwiązania stają się coraz bardziej popularne. Podstawą są już nie tylko tradycyjne alarmy przeciwwłamaniowe, ale również czujniki wykrywające np. pożar czy dym. Kiedy urządzenie wykryje zagrożenie, od razu wysyła informację na twój smartfon, co znacznie przyspiesza czas reakcji. Ciekawym pomysłem są także czujniki ruchu – sprawdzają się wtedy, gdy nie ma cię w domu i istnieje podejrzenie włamania. Dodatkowym wsparciem jest instalacja alarmowa połączona z monitoringiem wideo. W przypadku próby włamania automatycznie włącza się oświetlenie i alarm. Systemy można tak skonfigurować, aby od zawiadomienie od razu docierało do ochrony lub innych osób pobliżu. Nie zapomnij o inteligentnej funkcji zamykania okien, aby jeszcze lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo.

10.

Smartogrzewanie

Inteligentne sterowanie temperaturą to jeszcze jeden wart uwagi system. Pozwala on na zarządzanie grzejnikami wewnątrz pomieszczenia. Bez względu na to, z jakiego źródła energii cieplnej korzystasz, możliwy jest montaż zaworów, które sterują pracą kaloryferów czy mat podłogowych. Rozlokowane w pokojach, kuchni oraz łazience czujniki temperatury kontrolują pracę głowic zaworowych. Dzięki temu o określonej porze dnia ciepło dochodzi tylko tam, gdzie jest potrzebne. To doskonały sposób na to, by wreszcie móc kontrolować koszty zużycia energii, a tym samym oszczędzać pieniądze. Jak widać, pomysłów na to, by ułatwić sobie codzienne życie, jest całe mnóstwo. Idea smart domu wiąże się zarówno z podniesieniem bezpieczeństwa, jak i zyskaniem dodatkowego czasu dla siebie. I o to właśnie chodzi!

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.