7
powodów, dla których
do PPK opłaca się dołączyć
i zostać

7
powodów, dla których
do PPK opłaca się dołączyć
i zostać

01.

2 x szybsze oszczędzanie

Pracownicze Plany Kapitałowe to program dobrowolnego, prywatnego i długoterminowego oszczędzania na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. Co ważne, z udziałem pracodawcy i państwa.

Jak to działa? Co miesiąc odkładamy 2 proc. naszego wynagrodzenia (najmniej zarabiający mogą obniżyć wpłatę nawet do 0,5 proc.), ale możemy też więcej – kolejne 2 proc. Do tego 1,5 proc. dopłaca pracodawca – on także może tę kwotę zwiększyć o 2,5 proc. oraz państwo – 250 zł na powitanie i 240 zł rocznie. Chcąc sprawdzić szacunkowo wysokość przyszłych oszczędności, warto skorzystać z kalkulatora PPK dostępnego na stronie www.mojeppk.pl . Już dziś można policzyć, że osoba zarabiająca średnie miesięczne wynagrodzenie po roku udziału w programie (w podstawowym wymiarze) zgromadzić może na swoim rachunku PPK ok. 2,7 tys. zł, przy czym oszczędzając sama mogłaby liczyć jedynie na 1,4 tys. zł.

02.

Prywatne pieniądze

Rachunek uczestnika PPK, podobnie jak zgromadzone na nim pieniądze, są prywatne. Stan konta można monitorować na bieżąco.

– PPK to coś innego niż ZUS czy OFE. W każdej chwili mam dostęp do moich pieniędzy, które znajdują się na moim prywatnym rachunku. Logowanie do konta jest bardzo proste. Mogę sprawdzić, ile mam środków, ile wpłacił mój pracodawca, ile dostałam od państwa i jak radzi sobie mój fundusz – zwraca uwagę Anna, od 16 lat pracująca w branży finansowej.

Środki gromadzone w PPK podlegają dziedziczeniu oraz podziałowi, gdy dojdzie do rozwodu. Dodatkowo w każdej chwili i bez podawania powodu uczestnik PPK może je wypłacić.

03.

Rezygnacja na żądanie

Z oszczędzania w PPK można w dowolnym momencie zrezygnować, a także – gdy uznamy, że podjęliśmy złą decyzję – do niego wrócić. W każdej chwili możemy też zdecydować się wycofać z rachunku nasze oszczędności. Wówczas jednak wypracowane zyski są pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych, a cała zgromadzona kwota o 30 proc. środków pochodzących z wpłat od pracodawcy (pieniądze te trafią do ZUS-u jako nasza składka na ubezpieczenie emerytalne). Będziemy musieli również zwrócić środki pochodzące z dopłat od państwa.

Najbardziej opłaca się pozostać w programie do 60. roku życia. Uczestnik, który zaczyna oszczędzanie (w podstawowym wymiarze) w wieku 25 lat i zarabia 5000 zł brutto miesięcznie, po 35 latach będzie miał na koncie ok. 220 tys. zł (przy szacowanej rocznej stopie zwrotu na poziomie 3,5 proc.). Co istotne, oszczędzając samodzielnie, uzbierałby niespełna 70 tys. zł.

04.

Wypłata na inne cele

Możemy też wypłacić pieniądze, nie rezygnując z korzyści i dopłat. Dzieje się tak w dwóch przypadkach. Pierwszy to poważna choroba nasza bądź naszych bliskich (dziecka lub małżonka), orzeczona na co najmniej 2 lata całkowita niezdolność do pracy, a także ustalony na co najmniej 2 lata umiarkowany lub znaczny stopnień niepełnosprawności. Wówczas, bez konieczności zwrotu, możemy pobrać z naszego rachunku PPK do 25 proc. środków. Co ważne, nawet wielokrotnie.

Możemy też, przed ukończeniem 45 lat, złożyć wniosek o wypłatę z naszego rachunku PPK nawet całej zebranej kwoty, z przeznaczeniem na pokrycie wkładu własnego do kredytu hipotecznego na zakup mieszkania czy domu. Pieniądze te musimy zwrócić na nasz rachunek, ale mamy na to 15 lat licząc od daty wypłaty środków, a spłatę tej "pożyczki" zaczynamy po 5 latach.

Rafał jest kierowcą. – Zostałem w PPK i dziś na swoim rachunku mam więcej niż wpłaciłem. Planuję oszczędzać do emerytury – przyznaje mężczyzna, choć nie wyklucza, że wypłaci pieniądze wcześniej, jeśli zajdzie taka potrzeba.

05.

Bezpieczne inwestowanie

Oszczędzając z PPK, nie trzeba znać się na inwestowaniu ani ponosić kosztów (także emocjonalnych) ewentualnego ryzyka. Naszymi pieniędzmi zarządza – wybrana przez pracodawcę w porozumieniu z pracownikami – instytucja finansowa, którą nadzoruje Komisja Nadzoru Finansowego. Zgromadzone na rachunkach uczestników PPK środki lokowane są w funduszach, których sposób inwestowania dostosowany jest do wieku uczestnika. Im uczestnik starszy, tym bezpieczniejsze są stosowane instrumenty. Są to tzw. Fundusze Zdefiniowanej Daty.

Co ważne, nie musimy wybierać FZD. Z automatu jesteśmy przypisani do tego, który odpowiada dacie naszego urodzenia. Możemy go oczywiście zmienić, jeśli chcielibyśmy oszczędzać np. w bardziej ryzykowny sposób. Do wybranego funduszu przenosimy wszystkie środki lub tylko ich część.

06.

Więcej niż na lokacie

Jak wylicza firma doradcza Mercer, na koniec 2020 roku przeciętny uczestnik programu (zarabiający 5347,93 zł brutto) zgromadził na indywidualnym rachunku PPK od 2662 zł do 2916 zł. Na saldo rachunku złożyły się: wpłaty od pracownika – 1284 zł, pracodawcy – 963 zł, powitalna – 250 zł oraz średni zysk z inwestycji – od 166 do 419 zł.

W 2020 roku wszystkie fundusze wypracowały zysk dla swoich uczestników. PPK jako inwestycja przyniosły uczestnikom rzeczywistą stopę zwrotu od 80 proc. do 122 proc. Zysk pracownika (różnica między wpłaconymi pieniędzmi a stanem konta) wyniósł więc od 1150 zł do 1770 zł.

Co więcej, im data docelowa funduszu wyższa, a więc inwestycje bardziej ryzykowne, tym większy zysk. W FZD 2025 stopa zwrotu wyniosła w 2020 roku od 80 do 92 proc., a w FZD 2060 – od 92 do nawet 122 proc. To nawet 1770 zł zysku.

07.

Razem się opłaca

Jak szacują analitycy Instytutu Emerytalnego, w ciągu roku funkcjonowania programu uczestnik PPK zyskał średnio 95 proc.! Niemożliwe? Przy średniej wpłacie od pracownika w wysokości 1289 zł, na jego rachunku (doliczając dopłaty od pracodawcy i państwa) znalazło się 2831 zł. O 1378 zł więcej. Co ciekawe, zyskali nawet ci, którzy z PPK po pierwszym roku zrezygnowali. Była to – po pobraniu podatku od zysków i 30 proc. środków z wpłat od pracodawcy – połowa wpłaconej kwoty, a więc średnio 719 zł. Jak wyliczają eksperci, gdyby uczestnik PPK próbował inwestować samodzielnie w taki sam sposób jak w PPK, zarobiłby jedynie 10,5 proc. Zysk, po odliczeniu podatku, wyniósłby zaledwie 153 zł.

Wnioski? Ci, którzy w PPK zdecydowali się zostać, już sporo zarobili, a zyskają jeszcze więcej. Nie ma dziś pewniejszej i bardziej bezpiecznej inwestycji, która w ciągu roku podwoiłaby swoją wartość.

uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.